UN upozorava da će temperatura porasti za 2,7 stepeni

Po trenutnim obavezama za smanjenje emisije stakleničkih plinova, globalno će temperatura porasti do kraja stoljeća za 2,7 stepeni Celzijevih, navodi se u izvještaju Ujedinjenih Naroda, prenosi Hina.

Na klimatskom samitu COP26 iduće sedmice vođe će raspravljati o ambicioznijim obvezama koje se tiču smanjenja emisije stakleničkih plinova s ciljem ograničenja globalnog zagrijavanja na porast od 2 stepena Celzijeva u odnosu na predindustrijsko razdoblje.

Svjetska meteorološka organizacija uoči dvosedmičnog samita u Glasgowu, koji počinje u nedjelju, objavila je da je koncentracija stakleničkih plinova dosegnula rekordne vrijednosti prošle godine te da je svijet daleko od ograničenja globalnog zagrijavanja.

Godišnji izvještaj Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), koje mjeri jaz između očekivanih emisija i emisija dogovorenih Pariškim sporazumom iz 2015. navodi da nova obećanja predviđene emisije za 2030., za dodatnih 7,5 posto u odnosu na prethodne obveze.

Ako se trend nastavi do kraja stoljeća globalno bi se temperatura povećala za 2,7 stepeni Celzijevih, što je nešto manje od 3 stepena Celzijeva iz UNEP-ove prošlogodišnje projekcije.

Potrebno je smanjenje emisije stakleničkih plinova od 30 posto kako bi se ograničilo zagrijavanje na 2 stepena Celzijeva te smanjenje od 55 posto kako bi se zagrijavanje ograničilo na 1,5 stepen Celzijev.

Zemlje skupine G20, odgovorne za 80 posto globalne emisije, po trenutnim pokazateljima neće ispuniti ciljeve za 2030. godinu.

“Ako ne dođe do značajnog smanjenja emisija u sljedećem desetljeću, zauvijek ćemo izgubiti mogućnost da dosegnemo 1,5 stepen”, rekao je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres novinarima.

“Apsolutno je nužno da se sve zemlje G20 prije ili u Glasgowu obvežu da su kompatibilne sa smanjenjem na 1,5 stepen”, dodao je.

Najnoviji podaci UN-a pokazuju da su 143 zemlje, koje čine oko 57 posto globalnih emisija, podnijele nove ili ažurirane planove smanjenja emisija prije samita COP26, što bi dovelo do smanjenja emisija tih zemalja od 9 posto do 2030, u odnosu na 2010.

Ali ako se uzmu zajedno sva obećanja 192 zemlje prema Pariškom sporazumu, očekuje se povećanje globalnih emisija od oko 16 posto do 2030. u odnosu na 2010., što bi dovelo do zagrijavanja od oko 2,7 stepena Celzijevih.

Kina i Indija, zajedno odgovorne za oko 30 posto globalnih emisija, još se nisu obvezale na dodatna smanjenja emisije stakleničkih plinova.

(Agencije)