Una je postala simbol nastojanja da se poštuju zakoni o zaštiti okoliša i očuva prirodna baština

Udruge Una Srb, Patagonija i Riverwatch izdale su zajedničko saopštenje u kojem ponovo pozivaju na poštivanje zakona o zaštiti okoliša u slučaju gradnje brane na rijeci Uni.

Objedinjeno priopćenje za medije Patagonije, Riverwatcha i Udruge Una

Kaznena prijava protiv dozvola za izgradnju brane na rijeci Uni Srb, 10. kolovoza 2024. – U značajnom koraku naprijed za zaštitu prirode, hrvatske vlasti su prekjučer najavile da poduzimaju pravne mjere protiv izgradnje brane na rijeci Uni unutar zaštićenog područja od ekološke važnosti.

Državni inspektorat u Hrvatskoj pokrenuo je kazneni postupak protiv službenika uključenog u izdavanje lokacijske dozvole za malu hidroelektranu (MHE) na izvoru rijeke Une u Hrvatskoj.
Službenik je osumnjičen za zlouporabu položaja i ovlasti, budući da su dozvole izdane na temelju nepotpune dokumentacije.

Inspekcija zaštite okoliša navela je da nije provedena odgovarajuća procjena prije izmjene lokacijske dozvole.

Još uvijek nije formalno naložena obustava građevinskih radova, a lokalne zajednice i međunarodni ekolozi nastavljaju nadzirati predloženo područje, koje ima status Natura 2000, danju i noću.

Ova optužba dolazi nakon tjedana intenzivnog izvještavanja hrvatskih i međunarodnih medija, lobiranja na društvenim mrežama te prosvjeda lokalnih i međunarodnih grupa i pojedinaca koji su se okupili protiv uništavanja ove ekološki važne i kulturno svete rijeke.

Foto: Udruga Una Srb

Izgradnja MHE započela je početkom srpnja unatoč nacionalnom i međunarodno zaštićenom statusu područja. Državni inspektorat zatražio je od Ministarstva okoliša i Zavoda za zaštitu prirode da procijene je li gradnja uzrokovala štetu unutar zaštićenog područja Natura 2000, što bi moglo utjecati na buduće akcije.

Lokalne zajednice i ekolozi pozivaju vladu da odmah obustavi sve građevinske aktivnosti kako bi se spriječila daljnja šteta na ekosustavu rijeke i poštivali zakoni o zaštiti okoliša.

“Olakšani smo što su vlasti prepoznale ozbiljnost ove situacije, i sada trebamo nastaviti podizati svijest kako bi gradnja bila trajno zaustavljena i Una zaštićena,” izjavila je Tanja Rastović, predsjednica Udruge Una. “Ovo je dobra vijest za sve koji su radili na zaštiti Une, ali moramo ostati budni kako bi se osigurala pravda.”

Rijeka Una je zadivljujuće prirodno čudo. Izvor rijeke je jedan od najdubljih krških izvora na Zemlji, a njene vode teku iz Hrvatske u Bosnu, simbolizirajući zajedničko nasljeđe preko granica. Gornji tok zaštićen je u okviru mreže Natura 2000, inicijative EU za očuvanje staništa i vrsta od europske važnosti. Kako teče u Bosnu i Hercegovinu, dijelovi su zaštićeni kao nacionalni park.

Ulrich Eichelmann, izvršni direktor Riverwatcha, izjavio je: “Nakon deset dana provedenih na Uni, ohrabren sam vidjeti korak u pravom smjeru za zaustavljanje ovog ekološkog zločina.
Međutim, dok izgradnja nije službeno zaustavljena, ostat ćemo na oprezu. Hitno trebamo spriječiti daljnju štetu na ovoj predivnoj rijeci. Snažno pozivam vlasti da odmah zaustave sve radove i započnu obnovu već oštećenog.”

Nina Hajikhanian, generalna direktorica, EMEA, Patagonia, dodaje: “Patagonia već dugo podržava ekološke aktiviste koji rade na zaštiti posljednjih divljih rijeka Europe. Rijeka Una je godinama u fokusu našeg rada zbog svoje jedinstvene ljepote i velike ekološke važnosti. Stoga smo zabrinuti zbog štete koja se nanosi na izvoru Une unatoč visokoj razini europske zaštite prirode. Blisko podržavamo zajednice na terenu i međunarodni pravni tim kako bismo osigurali da se gradnja zaustavi prije nego što se učini nepopravljiva šteta rijeci. Kroz naše globalne zajednice i naš glas kao odgovorno poslovanje, pozivamo hrvatskog premijera Andreja Plenkovića da pokaže liderstvo i zaustavi ovu gradnju danas. Europa gleda i nada se da ćete djelovati kako biste zaštitili ovaj divlji dragulj prije nego što bude prekasno.”

Prosvjedi će se nastaviti sve dok se sve građevinske aktivnosti trajno ne zaustave, rijeka i područje ne obnove u prijašnje stanje, i ne zajamči zaštita okoliša. Borba za rijeku Unu postala je simbol šireg nastojanja da se poštuju zakoni o zaštiti okoliša i očuva prirodna baština diljem Europe.

(AbrašMEDIA)