Urbana poljoprivreda može doprinijeti pčelinjim zajednicama u tropskim velegradovima

Međunarodni istraživački tim predvođen Univerzitetima Göttingen i Hohenheim u Njemačkoj, u saradnji sa Univerzitetom poljoprivrednih nauka u Bangaloreu u Indiji, istraživao je efekte urbanizacije na pčelinje zajednice u malim poljoprivrednim farmama unutar i oko Bangalorea – južnoindijskog grada s više od 13 miliona stanovnika. Otkrili su da društvene pčele, poput divljih medonosnih pčela, su više pogođene urbanizacijom nego velike samotne pčele ili one koje se gnijezde u šupljinama, što je u suprotnosti sa rezultatima studija iz umjerenih regija. Autohtone cvjetnice u blizini poljoprivrednih zemljišta i diverzifikacija usjeva mogu pomoći u održavanju pčelinjih zajednica. Rezultati ove studije su objavljeni u časopisu Ecological Applications.

U opsežnom terenskom istraživanju pčela na farmama povrća koje su se proširile od ruralnih do urbanih sredina, istraživači su zabilježili više od 26 000 pojedinačnih pčela koje pripadaju 40 vrsta. Kombiniranjem tih podataka s daljinskim detekcijama putem satelita omogućila je naučnicima da utvrde kako je udio zatvorenih površina i zgrada u gradskim područjima uticao na pčelinje zajednice. Također su analizirali kako pčelinje vrste reagiraju na okoliš, upoređujući pčele koje koriste različita mjesta za gniježđenje i koje se razlikuju po društvenosti i mobilnosti.

“Pokazali smo da je način na koji su pčele reagirale na urbanizaciju specifičan za određene njihove karakteristike. Na primjer, pčele koje se gnijezde u šupljinama zapravo su imale koristi od urbanizacije jer se mogu gnijezditi u malim pukotinama i šupljinama na zgradama”, kaže prvi autor Gabriel Marcacci, doktorant pri Grupi za funkcionalnu agrobiološku raznolikost na Univerzitetu u Göttingenu. On nastavlja, “Štoviše, otkrili smo da pčele koje se gnijezde na tlu, i koje se obično smatraju gubitnicima u urbanizaciji, nalaze dovoljno mogućnosti za gniježđenje u tropskim velegradovima jer je još uvijek dostupno dovoljno ogoljenog tla, uglavnom u manje razvijenim četvrtima.”

Profesor Ingo Grass sa Odsjeka za ekologiju tropskih poljoprivrednih sistema Univerziteta u Hohenheimu objašnjava: “Naši se rezultati djelimično razlikuju od onoga što često vidimo u gradovima u umjerenim regijama, što pokazuje da ne možemo generalizirati terenske studije provedene u Njemačkoj ili drugim zemljama globalnog sjevera.”

Još jedan suprotan rezultat je snažan pad društvenih pčela s urbanizacijom. “Ovaj je rezultat posebno zabrinjavajući jer u tropima društvene pčele, kao što su divlje medonosne pčele i pčele bez žaoka, tvore velike kolonije i bitne su za oprašivanje usjeva,” objašnjava profesorica Teja Tscharntke.

Studija je također otkrila pozitivne efekte praksi upravljanja farmama, kao što je diverzifikacija usjeva ili prisutnost divljih autohtonih biljaka koje rastu unutar i oko povrtnih polja, na pčelinje zajednice. Profesorica Catrin Westphal, voditeljica Grupe za funkcionalnu agrobiološku raznolikost Univerziteta Göttingen, zaključuje: “Naši rezultati sugeriraju da urbana poljoprivreda može promicati pčelinje zajednice ako se njome upravlja na održiv način i da bi se kao takva mogla kombinirati u očuvanju divljih pčela i proizvodnji hrane u gradovima i oko njih.”

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA