Animafest Zagreb 2024 ugostit će od 3. do 8. lipnja na nizu zagrebačkih lokacija više od 300 filmova, koji daju presjek aktualnih događanja na svjetskoj animacijskoj sceni, a neki od pomno probranih naslova koji će se prikazati u raznim programima dio su bogate povijesti animacije
‘Kao što je Seattle za grunge, a Bristol za trip hop, Zagreb bi mogao biti grad animacije. Ako je neko područje naše kulture ostavilo trag u svijetu to je animacija, Zagrebačka škola crtanog filma je počela, a Animafest nastavio tradiciju’, rekao je umjetnički ravnatelj festivala Daniel Šuljić na konferenciji za novinare.
Najavio je da će u programu kratkog filma sudjelovati 35 filmova iz 23 zemlje, od čega su sedam svjetskih i tri međunarodne premijere, a ukupno je čak 27 svjetskih premijera što pokazuje da svjetski autori vole ovdje prvi put pokazati svoje filmove.
‘Selekcija je bila oštra i teška, bilo je teže izostaviti nego izabrati najbolje jer je bilo puno dobrih filmova. Njih oko četiri posto prijavljenih su završili u natjecanju što govori o tome koliko je to zahtjevan i odgovoran posao’, dodao je.
Od hrvatskih filmova u konkurencijama su ‘Leptir’ Sunčane Brkulj, ‘Žarko, razmazit ćeš dite!’ Veljka i Milivoja Popovića, ‘Tri tičice’ Zarje Menart, ‘Koke’ Petre Pavetić Kranjčev, ‘Prozori s južne strane’ Eugena Bilankova i ‘Tajni vrt’ Filipa Gašparovića Melisa. Natjecanje hrvatskog filma predstavlja 22 nova rada, ponajviše autorica.
Za nagrade konkuriraju i filmovi, među ostalim, dobitnice Zlatne palme Flóre Anne Bude, pobjednice Ottawe i Toronta Darije Kaščeve, Animafestovih laureata Laure Gonçalves, Rya Orikase, Yumi Joung, Tomeka Popakula i Georgesa Schwizgebela. Svjetsku premijeru imat će ‘Ruta’ Babaka Beigija i ‘Proturječnosti praznine’ Irine Rubine.
U dugometražnom natjecanju su ‘Sultanin san’ Isabel Herguera, ‘Adam se polako mijenja’ Joëla Vaudreuila, ‘Pelikan plava’ Lászla Csákija, ‘Široko i kraljevstvo vjetrova’ Benoîta Chieuxa, ‘Linda želi pile!’ Sebastiena Laudenbacha i Chiare Malte, i ‘Feniks: Sjećanje na cvijet’ Shojira Nishimija, adaptacija mange legendarnog Osamua Tezuke.
Producentica Paola Orlić najavila je za 7. lipnja dan posvećen uspomeni na Borivoja Dovnikovića Bordu, kada će se njegovim imenom svečano imenovati jedan trešnjevački park, uz prateću izložbu u Kući karikature Oto Reisinger.
Natjecanja filmova za djecu i mlade donosi 34 filma, Natjecanje studentskog filma njih 42 djela, francuska škola La Poudrière proglašena je najboljom, a na otvorenju će se prvi put dodijeliti nagrada ASIFA Student Award Međunarodne asocijacije animiranog filma, koju će primiti Nikolina Žabčić za film ‘Ma! Ljubav je boja!’.
Uz natjecanja Animafest donosi veliki tematski blok posvećen humoru u animiranom filmu – u šest cjelina koncipiranih po vrstama humora: slapstick (geg), crni humor, teatar apsurda, verbalni humor, satira i ‘ljudi smo’. ‘U doba kada se stječe dojam da globalna politika sve više skreće prema mraku i sljedećem svjetskom sukobu, mi smo, malo i s namjerom kontriranja, odabrali humor’, rekao je Šuljić.
Retrospektivni programi donose filmove Krešimira Zimonića, noviji radovi Billa Plymptona, Paula Fierlingera, Borisa Labbéa, Thea Usheva, Ruth Lingford, Maxa Hattlera, Witolda Giersza i Kojija Yamamure bit će prikazani u programu ‘Iz majstorskih radionica’ uz sudjelovanje samih autora.
Češka animacija, s filmovima Švankmajera, Barte, Trnke, Brdečke, Pojara i Pavlatove u fokusu su posebnog programa, jedna cjelina posvećena je češkom humoru, a jedna i suvremenoj češkoj animaciji.
Popratni programi donose nekoliko izložbi, uz postav Phila Mulloya tu su i grupna izložba ‘Iza kulisa’, potom ‘The Blue Dream Cycle’ Maltea Steina, ‘Žarko, razmazit ćeš dite!’ Tisje Kljaković Braić i izložba Nikole Majdaka i Ane Nedeljković te njihovih studenata te Borivoja Dovnikovića Borde.
Kao perjanica Animafest PRO-a najavljen je 11. međunarodni simpozij o suvremenoj animaciji Animafest Scanner koji će predavanjem otvoriti Ingo Petzke, međunarodno priznati njemački stručnjak na području filmske i videoumjetnosti te dobitnik Nagrade za izniman doprinos proučavanju animiranog filma 2024.
Na trećem izdanju programa ‘Rise & Shine’ bit će predstavljeno 11 projekata iz isto toliko zemalja, uključujući i Hrvatsku. Mentori će ponovno biti oskarovac Michaël Dudok de Wit, višestruki dobitnik Nagrade Goya Pedro Rivero i Anna Vášová, scenaristica i producentica golemog međunarodnog iskustva.
Na konferenciji za novinare bio je i dobitnik Nagrade za životno djelo Animafesta 2024. Phil Mulloy, kojemu je posvećen i središnji retrospektivni program Majstori animacije, a u Zagrebu će imati i masterclass.
Masterclass će imati i južnoafrička animatorica poznata po animaciji pijeska Naomi Van Niekerk i njemački kralj groteske Malte Stein, članovi žirija za kratki metar te portugalski redatelj João Gonzales i vijetnamska redateljica Dianu Cam Van Nguyen, članovi objedinjenog žirija studentskog i hrvatskog filma.
Pročelnica zagrebačkog Ureda za kulturu i civilno društvo Emina Višnić rekla je da Animafest gradu nije značajan samo zato što su ga osnovali 1972., već se iz godine u godinu ponovno osmišljava, važan je i što je posvećen autorima, promovira umjetničko stvaralaštvo. ‘Kad traje Zagreb postaje sjecište svjetskih kultura, osjeća se posebna atmosfera, a u svijet se šalju znakovi naše kulturnog života’, dodala je.
Producentica Matea Milić najavila je da će se 31. svibnja na Ribnjaku prikazati Oscarom nagrađeni film Hayaa Miyazakija ‘Dječak i čaplja’, a Animafest će omogućiti gledateljima da besplatno vide i mnoge druge filmove – kroz Natjecanje studentskog filma, Natjecanje filmova za djecu i mlade, Majstora animacije, posebni filmski programi (retrospektiva La Poudrière, AFN ‘That’s What She Said’ i selekcija ASIFA Student Award) te cijeli program ‘Animafest u Vašem kvartu u gradskim centrima za kulturu. Dio Animafestova programa moći će se vidjeti i u Splitu i Rijeci.
Redovne ulaznice za sve programe su četiri eura, a one za velika natjecanja kratkog i dugometražnog filma pet, dok je festivalska iskaznica za sve projekcije 40 eura.
(Hina)