Usvojen Plan upravljanja mrkim medvjedom u RS

“Nakon što je medvjed ušetao u urbanu zonu grada Banjaluka 2015. godine i nakon što smo tada propitivali odluku za njegov odstrel, shvatili smo da je došla nova era u upravljanju vrstama. Tada smo počeli pričati, a nakon toga i raditi na procesima kao što je zagovaranje osnivanja interventnih timova za mrkog medvjeda, izrada planova upravljanja za ovu vrstu, te genetičke analize, povezivanje sa kolegama kako u BiH tako i regije”, navode iz Centra za životnu sredinu.

Jedan od važnih rezultata ovog rada, za naše društvo, je prvi do sada izrađen i zvanično usvojen plan upravljanja nekom životinjskom vrstom: Plan upravljanja mrkim medvjedom u Republici Srpskoj.

Plan je rađen u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS (Centar i Ministarstvo su potpisali Memorandum o saradnji i Ministarstvo je zvanično imenovalo radnu grupu za izradu ovog dokumenta). Proces je bio podržan kroz projekat “Zaštita mrkog medvjeda na području Dinarida” u saradnji sa partnerskom fondacijom EuroNatur iz Njemačke.

Proces izrade ovog dokumenta je trajao od 2020-2022., kada je krajem 2022. godine dokument bio na javnom uvidu. Početkom 2023. godine dokument je finalizovan, zvanično katalogizovan i objavljen.

U martu 2023. godine, na sastanku Dinarsko-balkansko-pindske regionalne platforme za krupne zvijeri, održane u Skoplju (Sjeverna Makedonija), predstavljen je tek usvojen i publikovan Plan upravljanja mrkim medvjedom u Republici Srpskoj.

Ovo je prvi plan upravljanja mrkim medvjedom zvanično usvojen u jednoj od zemalja Zapadnog Balkana, a koje nisu članice Evropske unije.

“Nadamo se da će i implementacija biti jednako uspješna kao i proces izrade planova upravljanja u FBiH i zemljama okruženja, jer je prije svega važno da medvjeda posmatramo kroz stanje cijele populacije. Nadamo se da će ovaj naš mali doprinos da osigura očuvanje dinarske populacije medvjeda u cjelini”, stoji u saopćenju.

(AbrašMEDIA)