Privatne kompanije SpaceVIP i Space Perspective su se udružile kako bi ponudile vrhunsko luksuzno iskustvo objedovanja u svemiru.
Svi oni koji budu u mogućnosti i spremni da plate gotovo 500.000 dolara letjet će do ruba svemira pomoću svemirskog balona te će jesti hranu iz menija danskog chefa Rasmusa Munka, čiji restoran Alchemist posjeduje dvije Michelin zvijezde.
Space Perspectiveov Spaceship Neptune ulazi u testnu fazu u aprilu, a očekuje se da će ući u upotrebu do 2025. godine.
Spaceship Netpune će moći primiti do šest putnika, koji će biti podignuti na visinu od oko 30 kilometara. Tridesetdvogodišnji Rasmus Munk će biti njihov domaćin te će im prezentovati specijalno kreirani meni.
Gosti će jesti svoju hranu s pogledom na Zemlju, a moći će uživati i u spektakularnom izlasku sunca. Na raspolaganju će im biti i WiFi konekcija kako bi mogli podijeliti svoja iskustva na društvenim mrežama.
Munk je kazao kako želi da njegov meni odražava inovativnu prirodu samog putovanja.
Restoran Alchemist u Kopenhagenu nedavno je uvršten na listu 50 najboljih svjetskih restorana, nudi avangardne degustacijske menije od 50 slijedova, koji mogu koštati oko 460 dolara.
Space Perspective je saopćio da će prve komercijalne putnike ugostiti 2025. godine, dok će testni letovi Spaceship Neptunea početi u aprilu. Kompanija ga promoviše kao najveću kapsulu na svijetu za putovanja ljudi u svemir. Međutim, treba napomenuti da uprkos imenu Space Neptune, ovaj svemirski balon zapravo ne dostiže svemir. Njegova maksimalna visina je nešto više 30 kilometara, dok je Karmanova linija, koja je međunarodno priznata kao granica svemira, na visini od 100 kilometara.
Ipak, baš kao i Virgin Galactic, koji leti ispod Karmanove linije te Blue Origin, koji ne dostiže orbitalni prostor, Space Perspective ipak nudi priliku putnicima da vide Zemlju s distance. Oni pri tome mogu iskusiti tzv. Overview Effect, dokumentovanu psihološku reakciju na viđenje Zemlje iz svemira, što mnoge dovodi do toga da ponovo preispitaju svoje prioritete kada se vrate na planetu.
Dok će vrhunska gastronomska ponuda pružiti iskustvo gostima nalik na naučnu fantastiku, Space Perspective možda i neće mnogo promijeniti ljudsku perspektivu na svemirski turizam.
Kompanije koje se bave svemirskim turizmom često govore o demokratizaciji pristupa svemiru, no one naplaćuju ogromne iznose za jedno putovanja, što govori da je ova usluga rezervisana za najbogatije ljude svijeta. Primjer je Virgin Galactic, koji prodaje kartu za 450.000 dolara.
Svemirski baloni kao što su Spaceship Neptune i Bloon kompanije Zero2Infinity nude nešto pristupačnije iskustvo, a Space Perspecive će karte prodavati po cijeni od oko 125.000 dolara.
Svemirski balon predstavlja sigurniji oblik svemirskog turizma jer ne koristi raketno gorivo, no punici ne doživljavaju bestežinsko stanje ni u jednom trenutku tokom svog putovanja.
(Agencije)