Velika genetska studija: Genetički diverzitet se gubi širom svijeta, ali konzervacijski napori pomažu u očuvanju vrsta

U trenutno najopširnijoj globalnoj analizi genetske raznolikosti međunarodni tim naučnika otkrio je da se genetička raznolikost gubi širom svijeta, ali da konzervacijski napori pomažu u očuvanju vrsta.

Studiju, objavljenu u časopisu Nature, vodila je vanredna profesorica Catherine Grueber sa Fakulteta nauka o životu i okolišu i tim istraživača iz nekoliko zemalja, uključujući UK, Švedsku, Poljsku, Španjolsku, Grčku i Kinu.

Podaci obuhvaćaju više od tri desetljeća (od 1985. do 2019.) i daju uvid u 628 vrsta životinja, biljaka i gljiva na svim kopnenim i većini morskih područja na zemlji.

Genetska raznolikost opada u dvije trećine analiziranih populacija, ali napori očuvanja usmjereni na poboljšanje uvjeta okoliša, rast populacije i uvođenje novih jedinki za razmnožavanje, na primjer obnova staništa i premještanje životinja, održavaju i u nekim slučajevima povećavaju genetsku raznolikost u populacijama.

Tim naučnika koristio je inovacije u genetskoj analizi kako bi dobio nove uvide iz studija sprovedenih prije nekoliko desetljeća.

Napori očuvanja koji bi mogli poboljšati ili održati genetsku raznolikost uključuju translokacije – gdje se životinje premještaju između populacija kako bi koristile vrsti ili ekosistemu, obnavljanje staništa, kontrola populacije – gdje se neke jedinke uklanjaju kako bi se poboljšali uvjeti za one koji ostaju, i kontrolu divljih vrsta ili štetočina.

Uspješni primjeri konzervacije uključuju ponovno uvođenje zlatnog bandikota u područja Zapadne Australije, oslobađanje arktičkih lisica iz programa uzgoja u zatočeništvu u Skandinaviji, premještanje velikih prerijskih kokoši u postojeće populacije u Sjevernoj Americi i učinkovito liječenje bolesti kod populacije crnorepih prerijskih pasa, što je poboljšalo zdravlje kolonija u sjeverno-centralnoj Montani u SAD-u.

Autori se nadaju da će ova otkrića potaknuti više napora za očuvanje i dovesti do veće zaštite populacija kojima se trenutno ne upravlja.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA