Veliki podaci otkrivaju pravi utjecaj zračnih putovanja svijetom na klimu

Nova studija koja je proučila podatke za skoro 40 miliona letova u 2019. izračunala je emisije stakleničkih plinova kao posljedicu avioputovanja za 197 zemalja obuhvaćenih međunarodnim ugovorom o klimatskim promjenama. Sa 911 miliona tona, ukupna emisija iz zrakoplovstva je 50 posto veća u odnosu na 604 miliona tona prijavljenih Ujedinjenim narodima za tu godinu.

Kada su zemlje potpisale Konvenciju Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (engl. United Nations Framework Convention on Climate Change) iz 1992. zemlje s visokim dohotkom morale su prijaviti svoje emisije povezane sa zrakoplovstvom. Ali 151 zemlja sa srednjim i nižim dohotkom, uključujući Kinu i Indiju, nije morala prijaviti te emisije, iako su to mogle učiniti dobrovoljno.

Novi podaci pokazuju da su na primjer zemlje poput Kine, koje nisu prijavile svoje emisije povezane sa zrakoplovstvom za 2019. godinu, na drugom mjestu nakon Sjedinjenih Država po pitanju ukupnih emisija povezanih sa zrakoplovstvom.

Kada su pogledali distribuciju emisija po stanovniku, vidjeli su da ekonomsko blagostanje dovodi do veće aktivnosti u zrakoplovstvu.

Tako je analiza pokazala da je po pitanju domaćih emisija po glavi stanovnika bogata Norveška, sa samo 5,5 miliona ljudi, treća u ukupnom poretku, odmah iza SAD-a i Australije. Još jedna analiza iz 2022. pokazala je da je čak 50 posto norveških domaćih letova bilo između najvećih gradova u zemlji, Osla, Trondheima, Stavangera, Bergena i Tromsøa.

Istraživači se nadaju da će im njihov novi model, AviTeam, omogućiti izračunavanje emisija iz globalnog zrakoplovstva u stvarnom vremenu kao i da će pružiti informacije o emisijama za 45 manje razvijenih zemalja koje nikada nisu napravile popis svojih emisija stakleničkih plinova povezanih s zrakoplovstvom.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA