Venecija je tek početak: Ovo su nova rigorozna pravila koja uvode Talijani

Venecija je počela naplaćivati ulazak u grad, a to nije jedino pravilo za ograničenje negativnog utjecaja navale turista u talijanskim gradovima

Venecija nije jedina u Italiji koja je nedavno uvela nove mjere usmjerene na rješavanje prenapučenosti. Taj grad postao je prvi u svijetu koji je uveo sustav plaćanja za posjetitelje u eksperimentu čiji je cilj odvratiti turiste od dolaska tijekom špica sezone, piše Independent.

Oko 30 milijuna turista posjeti Veneciju u jednoj godini, a svaki sedmi od njih deset (ili 21 milijun turista) ostaje u njoj samo jedan dan. Neposredno prije pandemije covida, UNESCO je upozorio da je ‘status grada kao svjetske baštine u opasnosti’.

Vodeća dužnosnica gradskog prijevoza i turizma Arianna Fracasso rekla je za The Independent kako je cilj ‘zaštititi grad od prekomjernog turizma’. ‘Venecija je poput muzeja na otvorenom pa je želimo zaštititi’, dodala je Fracasso.

Još talijanskih gradova uvodi razna ograničenja
Međutim Venecija nije jedina u Italiji koja je nedavno uvela nove mjere s ciljem usporavanja turističkih tokova.

Evo nekih inicijativa koje su trenutno na snazi u cijeloj Italiji.

Venecija
Grad je uveo ulaznice za dnevne izlete koje koštaju pet eura i vrijede od 8.30 do 16 sati po lokalnom vremenu. Eksperiment je stupio na snagu 25. travnja, na dan državnog praznika u Italiji. Ulaznice će biti potrebne za sljedećih 10 dana i nakon toga za većinu vikenda do sredine srpnja.

Stanovnici Venecije, studenti, radnici i vlasnici domova oslobođeni su plaćanja ili rezervacije mjesta. Posjetitelji mlađi od 14 godina i turisti s rezervacijom u hotelima morat će se prijaviti, ali će za njih pristup biti besplatan.

Venecija

KAKO RADI VENECIJANSKI SUSTAV?

Simon Calder objasnio je kako će to izgledati u praksi
Svaki posjetitelj koji želi biti u povijesnom srcu Venecije – bilo gdje u gradu osim prometnog područja Piazzale Roma i pučinskih otoka – između 8.30 i 16 sati na propisane datume mora se unaprijed registrirati online na OVOM linku. Trebat će mu QR kod na pametnom telefonu ili isprintan da bi ušao u taj povijesni grad.

Ako samo želite platiti naknadu, klikom na ‘Plati naknadu za pristup’ proći ćete kroz prilično jednostavan postupak. Jedni nezgodan aspekt je da se morate pretvarati da ste pročitali pravila o privatnosti (sva na talijanskom) klikom na njih, a potom će vam se otvoriti potvrdni okvir.

Como
Drugi gradovi, poput Coma, rekli su da razmatraju uvođenje slične mjere, ali čekaju da vide kako funkcionira inicijativa Venecije prije nego što donesu odluku. Osim toga, Venecija je najavila da će od lipnja ograničiti broj turističkih grupa na 25 ljudi te zabraniti korištenje zvučnika turističkim vodičima.

Como, foto: Wikipedia

Firenca
Firenca je u listopadu objavila da zabranjuje novi kratkoročni najam stanova na platformama kao što je Airbnb u svom povijesnom središtu. Također je ponudila trogodišnje porezne olakšice vlasnicima stanova za kratkoročni najam ako se ponovno odluče na dugoročno iznajmljivanje stanova.

Poznati gradski muzej Uffizi nudi popuste ljudima koji dođu prije 8.55 sati i niže cijene izvan sezone. Radi izbjegavanja gužve, također se zatvara u 22 sata jednom tjedno.

Firenca, foto: Wikipedia

Cinque Terre
Pet sela koja čine Cinque Terre redovito je preplavljeno posjetiteljima. Kako bi pokušali smanjiti prenapučenost u razdobljima najvećeg prometa, vlasti koje nadziru to područje ovog tjedna rekle su da će posjetiteljima naplaćivati 15 eura za šetnju najpoznatijom obalnom stazom. Osim toga, stazom se može hodati samo u jednom smjeru.

Cinque Terre, foto: PeakVisor

Capri
Slikoviti otočić koji se nalazi nasuprot zaljeva južnog grada Napulja udvostručio je cijenu ulaznice, koja se automatski dodaje trajektnim kartama, na pet eura. Naknada će se naplaćivati od 1. travnja do 1. listopada.

Capri, foto: www.capri.com

Ischia, Procide, Lampedusa, Linosa
Ovi su otoci uveli ograničenja ili potpunu zabranu automobila za nerezidente tijekom glavne turističke sezone.

Izvor: T-portal.hr