Višak gnojiva u Holandiji postaje ozbiljniji: istražuje se i veći izvoz

S još jednim kišnim ljetom i sve strožim propisima o gnojidbi, mnogi poljoprivrednici ostaju s punim gnojištima.

Ministrica poljoprivrede Wiersma jasno je dala do znanja što radi kako bi se uhvatila u koštac s ovom krizom gnojiva, a sada lobira i savjetuje se sa svih strana.

Za rješavanje krize stajskog gnojiva prema Janu Roefsu iz nizozemskog Centra za vrednovanje gnojiva (NCM) postoje tri mogućnosti: manje gnojiva, više prerade i više izvoza.

Budući da je Wiersma već najavila da uz prilagodbu postojećih pravila i dobrovoljno smanjenje populacije stoke također gleda na izvoz i preradu gnojiva tvrtke vide nove prilike.

Veliki suficit nudi i nove mogućnosti. Zbog viših cijena koje poljoprivrednici sada plaćaju isplativije je stajski gnoj prevoziti dalje. Trgovačka organizacija Cumela, kojoj je pridruženo oko 650 distributera gnojiva, razmišlja o izvozu u Francusku, Češku, Poljsku ili Rumunjsku. NCM čak istražuje mogućnosti izvoza u Švedsku, jer tamo vlada nestašica gnojiva.

400.000 kamiona punih gnojiva

Problemi su značajni “i postaju sve gori”, upozorava direktor Roefs iz NCM-a, koji savjetuje vladu i tvrtke o tome kako se sirovine iz gnojiva mogu najbolje ponovno upotrijebiti.

“Do 2026. govorimo o 400.000 kamiona godišnje koji se ne mogu smjestiti u Nizozemsku. To je stvarno puno kada znate da u Nizozemskoj ima ukupno 900.000 do milion transporta gnojiva godišnje.”

Trgovačka organizacija Cumela primjećuje da članovi sve češće moraju reći ne. Primjerice, Coen van Kuijk iz distributera Vakutrans kaže da se u posljednje vrijeme češće javljaju poljoprivrednici koji prije nisu imali viška gnoja, a sada su u škripcu.

“Trudimo se pomoći što većem broju ljudi, ali trenutno su nam stalni dobavljači na prvom mjestu.” To znači da poljoprivrednici s relativno malim viškom gnojiva nemaju kamo.

Distributeri smatraju da izvoz može biti rješenje, iako je on zasad samo mali dio svih transporta, jer većina gnojiva nizozemskih stočara ostaje u Nizozemskoj.

Posljednjih je godina izvoz stajskog gnojiva zapravo opao, dijelom zbog strožih propisa o gnojivu u Njemačkoj.

Izvor: NOS
Prevod: AbrašMEDIA