Više od polovine najvećih svjetskih jezera smanjilo se u posljednja tri desetljeća, izvješćuju istraživači u časopisu Science.
To je veliki problem za ljude koji ovise o tim jezerima za pitku vodu i navodnjavanje. Jezera koja se isušuju također prijete opstanku lokalnih ekosistema i ptica selica, a mogu čak izazvati nezdrave oluje prašine.
“Otprilike jedna četvrtina Zemljine populacije živi u ovim bazenima s gubicima vode u jezerima”, kaže hidrolog Fangfang Yao sa Univerziteta Virginia u Charlottesvilleu.
Koristeći satelitske podatke od 1992. do 2020., Yao i kolege procijenili su područje i razine vode za skoro 2000 slatkovodnih sistema. To im je omogućilo da kontinuirano mjere volumene jezera. Ta jezera čine 96 posto ukupnih Zemljinih prirodnih jezerskih skladišta i 83 posto akumulacija. Istraživački tim je također koristio podatke o stanovništvu kako bi procijenili broj ljudi koji žive uz jezera koja se suše.
Istraživači su otkrili da se oko 53 posto svjetskih jezera očito smanjilo, dok je samo 22 posto imalo povećanje vode. Iz tih vodenih tijela izgubljeno je otprilike 600 kubičnih kilometara vode u razdoblju od 28 godina. To je oko 17 puta više od maksimalnog kapaciteta jezera Mead, najveće akumulacije u Sjedinjenim Državama.
Dodatno su koristili hidrološke i klimatske simulacije kako bi otkrili procese koji utječu na fluktuirajuća vodena tijela. Otkrili su da su klimatske promjene i ljudska potrošnja glavni uzroci smanjenja količine prirodnih jezera, dok je u akumulacijama nakupljanje sedimenta glavni uzrok gubitka vodenih zaliha.
Izvor: ScienceNews
Prevod: AbrašMEDIA