Webb teleskop detektovao najudaljenije složene organske molekule u svemiru

Istraživači su otkrili složene organske molekule u galaksiji udaljenoj više od 12 milijardi svjetlosnih godina od Zemlje, najudaljenijoj galaksiji u kojoj su takve molekule do sada detektovane. Zahvaljujući mogućnostima nedavno lansiranog svemirskog teleskopa James Webb (JWST) i pažljivim analizama istraživačkog tima, nova studija daje kritički uvid u složene hemijske interakcije koje se događaju u prvim galaksijama u ranom svemiru.

Profesor astronomije i fizike na Univerzitetu Illinois Urbana-Champaign Joaquin Vieira i diplomirani student Kedar Phadke sarađivali su s istraživačima na teksaškom Univerzitetu A&M i međunarodnim timom naučnika kako bi diferencirali infracrvene signale koje generiraju masivnije i veće čestice prašine u galaksiji od signala koje generiraju detektovane molekule ugljikovodika.

Rezultati studije objavljeni su u časopisu Nature.

U ovoj studiji, JWST je dobio takozvano “prirodno povećalo” – fenomen koji se naziva gravitacijska leća. “Ovo povećanje se događa kada su dvije galaksije gotovo savršeno poravnate sa Zemljine tačke gledišta, a svjetlost iz pozadinske galaksije je iskrivljena i uvećana od strane galaksije u prednjem planu u prstenasti oblik, poznat kao Einsteinov prsten”, rekao je Vieira.

Spektroskopski podaci iz JWST-a sugeriraju da je skriveni međuzvjezdani gas u SPT0418-47 obogaćen teškim elementima, što ukazuje da su generacije zvijezda već živjele i umrle. Specifični spoj koji su istraživači otkrili vrsta je molekule koja se zove policiklički aromatski ugljikovodik ili PAH. Na Zemlji se te molekule mogu naći u ispušnim gasovima koje proizvode motori s unutarnjim izgaranjem ili šumski požari. Budući da se sastoje od ugljikovih lanaca, te se organske molekule smatraju osnovnim gradivnim elementima za najranije oblike života, pojašnjavaju istraživači.

“Ono što nam ovo istraživanje sada govori, a još uvijek učimo, jeste da možemo vidjeti sve regije u kojima se nalaze te manje čestice prašine – regije koje nismo mogli vidjeti prije JWST-a”, rekao je Phadke. “Novi spektroskopski podaci omogućuju nam promatranje atomskog i molekularnog sastava galaksije, dajući vrlo važne uvide u formiranje galaksija, njihov životni ciklus i kako se razvijaju.”

Nismo ovo očekivali, rekao je Vieira. “Otkrivanje ovih složenih organskih molekula na tako velikoj udaljenosti mijenja pravac budućih opservacija. Ovaj rad je samo prvi korak, a mi tek sada učimo kako se služiti teleskopom i spoznajemo njegove mogućnosti. Jako smo uzbuđeni da vidimo kako će se ovo odvijati.”

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA