Kao organizacija koja desetljećima radi na zaštiti rijeka i koja se protivi izgradnji malih hidroelektrana na bilo kojem prostoru, a posebno unutar zaštićenih područja, WWF Adria podržava zaustavljanje gradnje na ušću rijeke Une.
“Iako se često promoviraju kao ekološki prihvatljiv izvor energije, znanstvena istraživanja nedvojbeno dokazuju devastirajući utjecaj na okoliš malih hidroelektrana. Njihova izgradnja fragmentira staništa riječnih ekosustava, što negativno utječe na migracijske puteve riba i druge vodene organizme. Posljedica su i promjene u hidrologiji rijeka, smanjenje protoka vode i promjene temperature, koje smanjuju biološku raznolikost i ugrožavaju endemske vrste. Hidroelektrane uzrokuju i taloženje sedimenata koje može degradirati kvalitetu vode i uništiti nizvodna staništa.
Nakon što smo doznali da je resorno Ministarstvo poštivalo sve zakonske procedure te da je propust učinjen unutar procedura gradnje na županijskoj razini, uputili smo zahtjev ministarstvu da nam dostavi rješenje o upravnom nadzoru. Uputili smo i dopis premijeru RH Andreju Plenkoviću u kojem smo ukazali na problem, obrazložili stručnu pozadinu, zatražili moratorij na izgradnju malih HE, zatražili obustavu izgradnje ove specifične hidroelektrane i reviziju postupka te da tražimo što hitnije izuzeće hidroelektrana u RED direktivi.
Dokle god u Hrvatskoj ima slobodnih krovova na kojima je moguća instalacija solarnih panela, energija vode, koja s klimatskim promjenama postaje nesiguran resurs, nije najbolja opcija koja nam je na raspolaganju”, navodi se u saopćenju za javnost.
(AbrašMEDIA)