U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma za nagrade Srce Sarajeva u takmičarskim programima ovogodišnjeg 30. Sarajevo Film Festivala (SFF) ukupno će se takmičiti 54 filma, a tri ostvarenja će biti prikazana izvan konkurencije.
Od toga će 19 će filmova zabilježiti svjetsku, 9 međunarodnu, 3 evropsku, 23 regionalnu i 3 bosanskohercegovačku premijeru.
Direktor Sarajevo Film Festivala Jovan Marjanović kazao je danas na press konferenciji da prikazivanje ovih 57 filmova, uz još 15-ak u programima U Fokusu i Open Air koji će tek biti najavljeni, čini Sarajevo Film Festival i ove godine mjestom gdje najšira publika, kao i filmska struka i kritika, može dobiti najprecizniju sliku filmske umjetnosti u jugoistočnoj Evropi, Ukrajini i Južnom Kavkazu danas.
– Ove regije su istovremeno u žiži i na margini svjetske pažnje, a Festival pruža jedinstvenu priliku za dublje razumijevanje svih nijansi iskustava sa geopolitičke i umjetničke margine koje često nedostaju u sklapanju kompleksne slike današnjice. Srce Sarajeva je u proteklih 20 godina, otkako se dodjeljuje, postalo vrijedna filmska nagrada koja amplificira glasove iz ove regije i približava ih svjetskoj javnosti, i vjerujemo da će tako biti i ovaj put – ocijenio je on.
Ove godine selekcioni tim pod vodstvom kreativne direktorice Sarajevo Film Festivala Izete Građević, pogledao je 940 filmova – 190 dugometražnih igranih, 280 dokumentarnih i 470 kratkih i studentskih filmova.
Selektorica Takmičarskog programa – igrani film Elma Tataragić u program je uvrstila devet filmova, od kojih će u konkurenciji za nagrade jedan film imati svjetsku, jedan evropsku, a šest filmova regionalnu premijeru. Izvan konkurencije, kao gala projekcija, jedan će film zabilježiti svjetsku premijeru.
– Ovogodišnja selekcija je istovremeno i pozivnica ali i uputstvo, mogućnost i restrikcija, obećanje i prijetnja, sigurno mjesto, ali i izazov. Autorice i autori osam filmova u konkurenciji i jednog filma izvan konkurencije na različite načine izražavaju zabrinutost za svijet danas, jučer i sutra. Selekcija je polifonija različitih i raznovrsnih perspektiva o ratu, historiji, ljubavi, izdaji, o krhkoj budućnosti ali i vječnoj ljudskoj potrebi za pripadanjem – podvula je Tataragić.
Selektorica Takmičarskog programa – dokumentarni film Rada Šešić izabrala je 21 film. U konkurenciji za nagrade 19 je filmova: tri će filma u Sarajevu zabilježiti svjetsku, pet međunarodnu, jedan evropsku, osam regionalnu i dva filma bosanskohercegovačku premijeru. Dva filma će biti prikazana izvan konkurencije: jedan će imati svjetsku, a jedan bh. premijeru.
U Takmičarskom programu – kratki film, po izboru selektorice Elme Tataragić, ove je godine 12 filmova: četiri će imati svjetsku, dva međunarodnu, jedan evropsku, a pet filmova regionalnu premijeru.
Tataragić je istakla da ova godina donosi uzbudljivu selekciju kratkometražnih filmova koji se takmiče za Srce Sarajeva.
– Nije neobično da odabranih 12 filmova donosi izuzetno raznovrsne pristupe i svjetove sa temama koje su potpuno različite. No, bez obzira na raznovrsnost, sve autorice i autori postavljaju pitanja identiteta, budućnosti i perspektive u današnjem krhkom svijetu. I ono što je možda najvažnije, ovi filmovi donose dašak slobode i u izrazu, a i u odnosu prema svijetu – kaže Tataragić o selekciji kratkog filma.
Selektorica Takmičarskog programa – studentski film Asja Krsmanović u program je uvrstila 15 filmova, od kojih će devet imati svjetsku, dva međunarodnu, a četiri filma regionalnu premijeru.
– Od 15 fimova u konkurenciji, uz 11 igranih, u konkurenciji su se našla i tri animirana i jedan dokumentarni film. Ono što posebno raduje vidjeti u ovogodišnjem izdanju programa je sva tematska i stilska raznovrsnost radova, ali i spremnost da se rizikuje, ne pristaje na kompromise i istovremeno suvereno vlada filmskim jezikom – kazala je, između ostalog, Krsmanović.
Takmičarski program obuhvata filmove i autore/ice iz Albanije, Armenije, Austrije, Azerbejdžana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Grčke, Gruzije, Mađarske, Kosova*, Sjeverne Makedonije, Malte, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Srbije, Slovenije, Turske i Ukrajine.
Žiri koji će dodijeliti nagrade u selekciji Takmičarski program – igrani film su: predsjednik žirija Paul Schrader, reditelj i scenarist (SAD), Sebastian Cavazza, glumac (Slovenija), Una Gunjak, rediteljica, scenaristica i montažerka (BiH), Juho Kuosmanen, reditelj i scenarist (Finska), Noomi Rapace, glumica i producentica (Švedska). Žiri će dodijeliti Srce Sarajeva za najbolji igrani film, Srce Sarajeva za najbolju režiju, Srce Sarajeva za najbolju glumicu te Srce Sarajeva za najboljeg glumca.
Članovi žirija za Takmičarski program – dokumentarni film su: Mandy Chang, osnivačica i kreativna direktorica Freemantleove dokumentarne produkcije Undeniable (SAD), Marek Hovorka, osnivač i direktor Međunarodnog festivala dokumentarnog filma Ji.hlava (Češka), Wang Xiaoshuai, reditelj, scenarist i producent (Narodna Republika Kina).
Žiri će dodjeliti nagrade Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film, Srce Sarajeva za najbolji kratki dokumentarni film, Nagradu za najbolji film koji tematizira ljudska prava te Specijalnu nagradu žirija.
Članovi žirija za Takmičarski program – kratki film su Anamaria Antoci, producentica (Rumunija), Flora Anna Buda, rediteljica (Mađarska), Burak Çevik, reditelj i producent (Turska).
Žiri Takmičarskog programa za kratki film će dodijeliti nagradu Srce Sarajeva za najbolji kratki film, te odabrati Kvalifikacioni film za nominaciju za nagradu Oscar®, kao i kanidovati film za nagradu Evropske filmske akademije u kategoriji najbolji kratki film.
O najboljem studentskom filmu u okviru Takmičarskog programa odlučuje žiri: Anna Gyimesi, rediteljica (Mađarska), Delphine Jeanneret, filmska kustosica i predavačica na Odsjeku za film Ženevskog univerziteta umjetnosti i dizajna (Švicarska), Ivan Ramljak, reditelj, nezavisni kustos i selektor za kratki film Rotterdam Film Festivala (Hrvatska). Ovaj žiri će dodijeliti nagradu Srce Sarajeva za najbolji studenstki film.
Sarajevo Film Festival će biti održan od 16. do 23. augusta.
(Fena)