Zajedno za Kataloniju, stranka bivšeg predsjednika katalonske vlade Carlesa Puigdemonta, uvjerena je da će do 22. maja formirati novu vladu i tako izbjeći nove izbore u Kataloniji.
Predstavnici stranke sastali su se u Berlinu s Puigdemontom, koji tamo čeka odluku njemačkog pravosuđa o izručenju Španiji, gdje je optužen za pobunu.
U stranci vjeruju kako će pravosuđa u Njemačkoj, Belgiji i Škotskoj odbiti izručenje katalonskih dužnosnika, za kojima je raspisan evropski nalog za hapšenje.
“Uvjereni smo da će im priznati njihova politička prava, a također prepoznati potrebu da Puigdemont nastavi biti najvažniji sagovornik”, rekao je u Berlinu glasnogovornik stranke Eduard Pujol.
Premda su propala tri pokušaja stranke Zajedno za Kataloniju da formira vladu, Pujol je uvjeren kako će u tome uspjeti do krajnjeg roka.
Ako pokrajina na obali Sredozemnog mora do tada ne pronađe i ne izglasa novog kanidata za predsjednika vlade, oko 5,5 miliona Katalonaca ponovo će na izbore.
“Svjesni smo da se na kalendaru bliži rok, no ne bojimo ga se. Na vrijeme ćemo izabrati vladu i njenog predsjednika”, istakao je Pujol.
Isto tvrdi i predsjednik katalonskog Parlamenta Roger Torrent, također pobornik nezavisnosti.
On je otputovao u Švicarsku kako bi još jednom internacionalizirao katalonsko pitanje, ovaj put pred članovima Ujedinjenih naroda.
“Na djelu je postupak potiskivanja fundamentalnih sloboda, političkih i građanskih prava. To potiskivanje snažno utječe na Parlament, gdje je onemogućen izbor predsjednika vlade”, rekao je Torrent na konferenciji za medije u Ženevi.
Tamo je Torrent naveo kako je španski Vrhovni sud odbacio rezoluciju Odbora za ljudska prava UN-a, koji je preporučio španskoj Vladi da garantira politička prava kandidatu Jordiju Sanchezu.
Sanchez je pritvoren pored Madrida pod optužbom za neposluh, organiziranje masovnih protesta te sudjelovanje u pobuni.
Istražni sudija ga je odbio pustiti na uvjetnu slobodu kada su ga pobornici nezavisnosti htjeli imenovati za Puigdemontovog nasljednika na predsjedničkom mjestu.
Tri stranke za nezavisnost Katalonije, koje su na izborima u decembru osvojile 70 od 135 mjesta u regionalnom Parlamentu, tvrde da španska Vlada koristi sudove u sprečavanju njihove namjere.
Španska Vlada napominje kako su katalonski dužnosnici znali s čime se suočavaju kada su u oktobru organizirali referendum protivan španskom Ustavu, a onda i izglasali u Parlamentu uspostavu samostalne republike Katalonije.
U srijedu su na španskom Vrhovnom sudu nastavljena saslušanja optuženih za pobunu i korištenje javnog novca za organiziranje referenduma.
Jordi Turull, koji je, nakon Puigdemonta i Sancheza, bio treći neuspjeli kandidat, rekao je sudiji kako ga je “pretvorio u političkog zatvorenika” te zatražio da “prestane utjecaj politike na pravosuđe”.
Španska Vlada i pravosuđe tvrde da u Španiji ne postoje politički zatvorenici te da pravosuđe nije pod utjecajem politike.
(Agencije)