Zaštićena područja prirode smatraju se temeljnim za očuvanje biološke raznolikosti i suzbijanje njezina gubitka. Ali koliko su učinkovita uspostavljena zaštićena područja i u kojoj mjeri zaustavljaju negativne trendove? Istraživanja na Univerzitetu u Helsinkiju pokazuju različite učinke zaštićenih područja na različite vrste.
Bioraznolikost se smanjuje velikom brzinom širom svijeta. Kao jedan od ključnih koraka koji se poduzima jeste zaštita područja širom svijeta, s nadom da će to biti dovoljno da se spasi ono što je ostalo. Iako su zaštićena područja nedvojbeno pridonijela usporavanju ukupnog gubitka bioraznolikosti, nejasno je koliko dobro djeluju na više vrsta istovremeno. Kako bi to razjasnili, istraživači sa Univerziteta u Helsinkiju ispitali su promjene u pojavljivanju stotina vrsta unutar i izvan zaštićenih područja.
Istraživači su otkrili različite učinke, ističući da zaštićena područja ne ispunjavaju u potpunosti očekivanja koja su im postavljena. Umjesto da preokrenu trend gubitka bioraznolikosti, trenutna zaštićena područja će u najboljem slučaju usporiti stopu opadanja vrsta. Ono što se trenutno postiže s takvim područjima je dobivanje na vremenu za rješavanje temeljnih uzroka gubitka bioraznolikosti.
“Naši rezultati pokazuju da samo mali udio vrsta izričito ima koristi od zaštite, ali to se razlikuje od skupine do skupine. Ptice pokazuju najveći pozitivan odgovor na zaštitu, jedna od 5 vrsta, a biljke pokazuju da vrste koje žive u toplim uslovima imaju više koristi. Zaštićena područja uglavnom pomažu tako što usporavaju smanjeno pojavljivanje vrsta”, kaže vanredni profesor Marjo Saastamoinen, jedan od autora studije.
“Ipak, važno je naglasiti da veća zaštićena područja i duže vrijeme zaštite poboljšavaju pozitivne učinke. Dobrobiti su proširene na mnogo više vrsta, pokazujući istinske efekte zaštite.”
“Naša otkrića nas ne bi trebala obeshrabriti u uspostavljanju zaštićenih područja”, kaže Andrea Santangeli, glavna autorica studije. “Upravo suprotno, ona pokazuju da će nam zaštićena područja kupiti nešto vremena da se suprotstavimo brzom gubitku vrsta. Zaštitom područja usporit ćemo lokalni gubitak mnogih vrsta ali, u isto vrijeme, ne možemo očekivati da ćemo potpuno zaustaviti gubitak vrsta tako što ćemo ih odvojiti na neke male komadiće zemlje tu i tamo i očekivati da se dogode čuda.”
Za poboljšanje učinkovitosti zaštićenih područja, dr. Santangeli preporučuje da se cjelokupni krajolik učini prikladnijim za vrste. Zaštićena područja mogu poslužiti kao čamci za spašavanje, ali dugoročno gledano ti čamci za spašavanje i dalje trebaju sigurno mjesto da se usidre. Ključ je u boljem upravljanju sadašnjim zaštićenim područjima i povećanju njihove međusobne povezanosti, a istovremeno treba učiniti i nezaštićeni dio svijeta boljim mjestom za više vrsta. To su mjesta gdje će putnici čamca za spašavanje pronaći dugotrajno utočište.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA