Zbog nižih plata, žene dva mjeseca godišnje rade besplatno

Na prvoj plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta u 2020. godini održana je rasprava na temu različitih plata između muškaraca i žena, na kojoj je istaknuto kako, zbog manjih plata u odnosnu na muškarce, žene dva mjeseca rade besplatno svake godine.

Razlike u platama između muškaraca i žena kreću se u rasponu od osam posto u Belgiji, Italiji, Luksemburgu, Poljskoj i Rumuniji, do više od 20 posto u Češkoj, Njemačkoj, Estoniji i Velikoj Britaniji, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Evropske narodne stranke (EPP), navodi Anadolija.

“Znate li da su žene od 4. studenog [novembra] 2019. do kraja godine radile besplatno? Upravo tog 4. studenog obilježili smo Europski dan jednake plaće, datum koji simbolizira dan kada bi žene diljem Europske unije prestale zarađivati ostatak godine u odnosu na muškarce. Na razini EU-a razlika je 16 posto, dok je u mojoj zemlji razlika nešto niža – 13 posto. Drugim riječima, u usporedbi s muškarcima, žene dva mjeseca rade besplatno svake godine”, rekla je hrvatska zastupnica u EP-u Sunčana Glavak.

Podaci pokazuju da su u većini zemalja žene obrazovanije od muškaraca, no niže plate na kraju njihovog radnog vijeka dovode do razlike i u penzijama, zbog čega, nakon napuštanja tržišta, rada često budu suočene s društvenom isključenošću, siromaštvom i finansijskom ovisnošću o suprugu ili partneru, navodi se.

EU projekt ‘Jednaka prava’
Žene se u radu susreću i s takozvanim staklenim stropom, što je pojam kojim se simbolički označava sprečavanje njihovog napredovanja na više hijerarhijske nivoe, a žene nisu na pozicijama gdje se donose odluke ili pozicijama “moći”, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću EPP-a.

Zastupnica Glavak je navela da rezultati izvještaja McKinsey Global Institutea pokazuju da bi se globalni bruto domaći proizvod (BDP) do 2025. godine mogao povećati za 1.200 milijardi dolara godišnje, kada bi se ženama pružile jednake prilike.

U Hrvatskoj je 2018. godine počela provedba EU projekta “Jednaka prava – jednake plaće – jednake mirovine”.

Projektom se žele osigurati standardi, mjere i akcije koje će pridonijeti podizanju svijesti o problemu jaza u platama i penzijama između muškaraca i žena, s ciljem smanjivanja rizika siromaštva za žene.

(Agencije)