Korona virus i posljedice koje ostavlja i dalje je u vrhu interesiranja svjetske javnosti.
U Sjedinjenim Američkim Državama se za naknade za nezaposlene prošle sedmice prijavio još 1,5 milion ljudi, što je ukupan broj onih koji su dobili otkaze za vrijeme epidemije korona virusa u zemlji povećalo na 45,7 miliona.
Brojka koju je objavilo Ministarstvo rada neočekivano je visoka, jer je nezaposlenih za 58.000 više u odnosu na sedmicu prije.
Kako javlja reporter Al Jazeere Ivica Puljić, stopa nezaposlenosti u SAD-u prošlog mjeseca je iznosila 13,3 posto.
U Švedskoj je državna agencija za zdravstvo objavila da je šest posto stanovništva steklo antitijela protiv korona virusa.
Dok je ostatak Evrope uveo striktne mjere, ova zemlja se tokom pandemije korona virusa opredijelila za blaži pristup, pa je većina škola ostala otvorena, kao i barovi.
Nepal deportira demonstrante
U međuvremenu je britanski premijer Boris Johnson ponovo povukao pitanje istrage porijekla virusa.
U razgovoru s australskim premijerom Scottom Morrisonom, ponovio je da postoji potreba za nezavisnom istragom kroz Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), koja bi utvrdila kako je nastao virus.
U Nepalu su vlasti odlučile petericu stranih državljana koji su učestvovali u protestu protiv vladinog odgovora na pandemiju korona virusa deportirati čim bude uspostavljen međunarodni zračni saobraćaj.
Radi se o tri Kineza te po jednom Amerikancu i Australcu, koji nisu pritvoreni, ali se moraju do odlaska iz države na Himalajima redovno javljati vlastima.
Osim što su kažnjeni za učešće u protestima, bit će im zabranjan ulaz u Nepal na dvije godine.
(Agencije)