AbrašRadio i ROM 35

Ovaj vikend proveli smo na Ruištu, gdje je OKC Abrašević Mostar otpočeo sa svojim najnovijim projektom ‘Pripovjedački mostovi’ kroz koji se nastoji istražiti i potaknuti interkulturalno razumijevanje u neposrednoj geografskoj okolini. Naš kraj krije, ali i dalje stvara nesaslušane priče u kojima se svi povezujemo i pronalazimo na jedan ili na drugi način. Kroz ponešto zaboravljenu i zanemarenu metodu pripovjedanja, a naročito slušanja, mlađe ljude koji su u ovom procesu učestvovali nastojalo se motivirati da ispričaju svoje te saslušaju priče drugih.

Više detalja o samom okviru projekta, učesnicima, procesu i ciljevima saznali smo iz razgovora s Kristinom ćoriĆ iz OKC Abrašević te s projektnim asistentom Mustafom Stupac.

Na izvjestan način ovo je nastavak prethodnog projekta OKC Abrašević naziva Zvučne razglednice Hercegovine koji se bavio nešto konkretnijim pitanjima, naime, kako zvuče naši gradovi te kako ih slušati? Ovaj put se pripovijedalo.

O značenju i metodama pripovjedanja, ili storytellinga, radionice je vodio niz predavača i predavačica, kreativnih ljudi involviranih u svoju zajednicu i kulturnu baštinu našeg prostora koji je zajednički puno više nego nam se to u kontekstu političke svakodnevnice čini.

U storytelling radionicama, koje su, usput, okupile mlade ljude Hercegovine i to ovoga puta Mostara, Stoca, Čapljine, Trebinja i Nevesinja dotaklo se lepeze tema, priča i metodologija, a sami storytelleri su bili kako slijedi:

Ronald Panza iz OKC Abrašević približio je polaznicima sam pojam storytellinga, metode kojima se pri pripovjedanju koristimo, te je potom priredio i zajedničko čitanje priča migranata, aktualizirajući važnost priče kao takve.

Hrvoje Cokarich, splitski kulturni radnik, umjetnik i aktivist nam je približio interesantan projekt Toward Europe, Split – Croatia koji se fokusirao na priču o magarcima, kao i na revitalizaciju njihovog zaboravljenog prijateljstva s čovjekom kroz povijest.

Stanislava Borovac, u virtualnom svijetu već poznata po svojoj blog-stranici Hodopisi & Slikopisi na kojoj već niz godina promovira naše prirodne ljepote i bogatstva, inače i planinarski i turistički vodič, te fotografkinja, učesnike je upoznala s planinarenjem, za što je Ruište bila idealna kulisa. Ispričala je svoja iskustva, te približila etiku i solidarnost iza ove aktivnosti.

Direktorica UG Oaza Trebinje Nedeljka Neška Ilijić, inače pedagoginja, psihologinja i psihoterapeutkinja upoznala je mlade učesnike jedne s drugima, kao i samih sa sobom kroz emocionalno-racionalne radionice. Iz razgovora smo saznali i više o radu njene organizacije.

Na kraju smo pitali i same polaznike, mlade ljude, o svojim iskustvima s radionica te zajedničkog vikenda na Ruištu. U skoroj budućnosti, do idućeg susreta, oni nastavljaju raditi na svojim pričama.

Ovim se putem zahvaljujemo i osoblju motela Snježna kuća Ruište koji su bili naši domaćini.

Razgovore vodili: Boris Filipić i Luka Marijanović.

Dakako, ni ovaj put nije izostala satirično-informativna emisija Onomatobleja. Njeno 27. izdanje je pred nama. Trojac Nikola Rončević, Omer Hodžić i Luka Marijanović.

AbrašRadio – Drugo ime za slobodu, premijerno svakog ponedjeljka na frekvencijama ROM – RADIO OTVORENA MREŽA od 22 do 23 h.

Foto: Hodopisi & Slikopisi, Stanislava Borovac