Aktivisti: Vladi FBiH predstoji veliki ispit – jesu li na strani građana/prirode ili zagađivača naših rijeka?!

S obzirom na to da rok postojeća Uredbe o uslovima ispuštanja otpadnih voda u okoliš ističe 19.12.2023. godine, resorno Federalno ministarstvo okoliša i turizma/Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na javni uvid stavili su prijedlog Uredbe o izmjeni Uredbe o uslovima ispuštanja otpadnih voda u okoliš, javlja Udruženje za žaštitu prirode “Zeleni Neretva Konjic” i Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT.

Oni ističu kako bi Uredba trebala da bude glavni mehanizam koji štiti rijeke u entitetu FBiH od prekomjernog komunalnog i industrijskog zagađenja. Nažalost, imamo potpuno suprotan efekat: Umjesto da štiti rijeke od zagađenja, Uredba daje odriješene ruke zagađivačima da slobodno mogu vršiti ispuštanja otpadnih tehnoloških voda i opasnih materija bez ikakvih tretmana i prečišćavanja, a da pri tome ne snose nikakvu pravnu odgovornost.

“Upravo zahvaljujući ovom dokumentu, više od 15 godina brojni industrijski subjekti bez ikakvih sankcija ispuštaju u vodotoke razne vrste tehnoloških otpadnih voda koje nerijetko značajno prelaze propisane granične vrijednosti, te na taj način vrše brojna zagađenja i ugrožavaju ljudske živote i okoliš.

Čak i u slučajevima kada službeni organi uspiju dokazati zagađenje i otkriju uzročnika ova Uredba im daje potpunu zakonsku zaštitu od bilo kakvih pravnih sankcija.

Suprotno nekim neformalnim najavama koje su stizale iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, i novi saziv Vlade FBiH namjerava nastaviti raniju praksu produžavanja rokova važenja Uredbe i amnestiranja zagađivača naših vodotoka.

Premijeru Nerminu Nikšiću i resornim ministarstvima postavljamo direktno pitanje: koga to Vlada štiti, moćnike ili obične ljude? Također, apelujemo na Vladu FBiH da odbaci sporni član Uredbe (br. 26, stavke 1 i 2) kojim namjeravaju produžiti rokove za usklađivanje graničnih vrijednosti za ispuštanje otpadnih voda u okoliš i sistem javne kanalizacije.

Također apelujemo na sva pravna i fizička lica da, u ostavljenom roku od 10 dana, odnosno najkasnije do 15.12.2023. godine, dostave komentare i traže odbacivanje spornih stavki člana 26. Više informacija dostupno je na web stranici resornog Ministarstva.”

(AbrašMEDIA)