Bečani ni tijekom najgore suše u Europi ne oskudijevaju vodom

I dok je Europa proživljavala najgoru sušu unazad nekoliko stoljeća, Bečani su sretni zbog obilja vode koja im šumovitim padinama stiže sa strmih Alpa.

Dva milijuna stanovnika Beča zahvaljujući desecima izvora ima pitku vodu iz slavine, što je u Europi rijetkost. Jedan od glavnih izvora je na 655 metara nadmorske visine.

Da je to pitanje u Beču jako važno govori i činjenica da je pravo na pitku vodu od 2001. čak zajamčeno gradskom poveljom i to je prvi takav primjer u svijetu. “Beč ima sreću da kao grad od više milijuna stanovnika ne samo da ima dovoljno vode, već je i najbolje kvalitete”, kazao je Juergen Czernohorszky, vijećnik koji je u gradskoj vlasti zadužen za okoliš.

Ovo je ljeto bilo najsuše u u Europi od kada postoje bilježenja. Iz izvora Klaeffer, koji napaja Beč, svake se sekundu u rijeku Salza slije oko 10.000 litara vode. Podzemna voda ima temperaturu nešto nižu od šest stupnjeva Celzija. Vodovodni sustav potječe iz Austro-ugarskog carstva. Uspostavljen je prije 150 godina kako bi opskrbljivao grad svježom vodom i kako bi se suzbile bolesti poput kolere.

U planinama jugozapadno od Beča ukupno je 70 izvora, a voda se do grada prenosi u 130 akvadukta. Voda se pohranjuje u 32 rezervoara u i oko grada. Svaki Bečanin prosječno troši oko 130 litara tekuće vode dnevno za 0,30 eura, dvostruko jeftinije nego za istu količinu u Parizu. Uz to, grad planira obnovu 30 kilometara cjevovoda godišnje kaki bi spremno dočekao sve učestalija vruća ljeta.

(Hina)