BiH: Podmićivanje široko rasprostranjeno

U Sarajevu je juče održana konferencija pod nazivom “Civilno društvo za odgovornu vlast” u organizaciji Southeast Europe Leadership for Development and Integrity (SELDI) u saradnji sa Centrom za istraživačko novinarstvo (CIN) i lokalnim partnerskim organizacijama, a uz podršku DG NEAR i Civil Society Facility (CSF) Europske Unije (EU).

U okviru konferencije je predstavljeno sveobuhvatno regionalno istraživanje, provedeno u 8 zemalja Zapadnog Balkana i Turske, o stavovima građana o problemu korupcije, koje je izradio SELDI, koristeći metodologiju 2016 Corruption Monitoring System.

grafikon_1
Grafikon 1

Istraživanje pokazuje zabrinjavajuće trendove porasta percipiranog stepena korupcije u zemljama širom regiona, a posebno je negativan trend naglašen u Bosni i Hercegovini. Građani identifukuju političke lidere kao najkorumpiraniju kategoriju, odmah zatim nosioce izvršne vlasti – ministre (grafikon 1). Korupcijski pritisak na građane, odnosno iznuđivanje mita je u porastu u odnosu na prethodna istraživanja, pri čemu je 33%  građana bilo u poziciji da se od njih traži da izvrše podmićivanje javnih sužbenika (grafikon 2). Korupcijski pritisak je osnovni indikator ne samo korupcije u javnoj upravi, već i indikator prisustva koruptivnog okruženja u zemlji. Indikativno je da polovina ispitanika ne vjeruje da je moguće napraviti značajnije iskorake na polju suzbijanja korupcije.

grafikon_2
Grafikon 2

Uz učešće predstavnika organizacija civilnog društva, akademske zajednice, te državnih institucija, jedan od najznačajnijih zaključaka konferencije je da prioretan pravac djelovanja mora biti usmjeren na borbu protiv političke korupcije. U tom smislu pravosudne institucije moraju biti osposobljene u smislu osiguravanja nezavisnosti i odgovarajućih kapaciteta, da se primarno suoče sa procesuiranjem političke korupcije. Uočeni negativni korupcijski trendovi prijete, da ukoliko se ne zaustave, ozbiljno destabiliziraju institucije i funkcionisanje države.

(AbrašMEDIA)