Koncentracije nekih hlorofluorougljika (CFC) koji oštećuju ozonski omotač u atmosferi brzo rastu, upozoravaju naučnici, unatoč tome što je proizvodnja ovih hemikalija globalno zabranjena od 2010. godine.
CFC su se često koristili u rashladnim sredstvima, aerosolnim pogonskim plinovima i otapalima sve dok se nije otkrilo da doprinose uništavanju ozonskog omotača. Prema Montrealskom protokolu njihova je proizvodnja postupno ukinuta od 1989. do 2010. godine.
No, Luke Western sa Univerziteta u Bristolu, UK, i njegovi kolege otkrili su nagli porast globalnih atmosferskih koncentracija pet CFC hemikalija između 2010. i 2020., što bi moglo sugerirati da se još uvijek nezakonito proizvode u nekim tvornicama.
Korištenjem podataka sa 14 mjernih mjesta širom svijeta, istraživači su otkrili da su koncentracije CFC-112a, CFC-113, CFC-113a, CFC-114a i CFC-115 porasle od 2010., dosegnuvši rekordno visoku zastupljenost u atmosferi u 2020.
Skok emisija vjerojatno neće značajno ugroziti oporavak ozonskog omotača, za koji se očekuje da će se potpuno oporaviti do 2060-ih, ali utjecaj CFC plinova na zagrijavanje planeta je zabrinjavajući, rekao je Western na brifingu za novinare.
Količina tih plinova emitirana 2020. imala bi jednak efekat zagrijavanja kao i ukupna emisija ugljika za zemlju poput Švicarske, rekao je. “Dakle, klimatski utjecaji su još uvijek prilično značajni.”
Dio povećanja emisija može se objasniti porastom proizvodnje hidrofluorougljika (HFC), koji se naširoko koriste kao zamjena za CFC. Proizvodnja HFC-a ponekad dovodi do proizvodnje i ispuštanja CFC-a kao nusproizvoda.
Ali posebno za dva CFC-a, CFC-112a i CFC-113, nije poznata legalna upotreba i istraživači nisu sigurni što uzrokuje povećanje njihovih emisija. “To je stvarno pomalo zastrašujuće”, rekao je Stefan Reimann iz Švicarskih saveznih laboratorija za nauku i tehnologiju materijala tijekom istog brifinga.
Isto tako, istraživači nisu sigurni odakle dolaze emisije. “Prilično smo sigurni da ne dolaze iz Europe ili SAD-a”, rekao je član tima Isaac Vimont iz Nacionalne uprave za oceane i atmosferu u SAD-u. No, osim toga, još nije jasno koje su zemlje izvori emisija, rekao je.
Godine 2018. utvrđeno je da su tvornice u Kini izvor skoka emisija CFC-11. Prethodno je istraživanje identificiralo istočnu Aziju kao izvor emisija CFC-113a i CFC-115, a potrebno je više praćenja u cijeloj regiji kako bi se utvrdili izvori trenutnog povećanja emisija, napisali su autori studije u svom radu.
Izvor: NewScientist
Prevod: AbrašMEDIA