Rano jutros u 4.01 sati nastupilo je proljeće.
– Prvi dan proljeće nije fiksan za 21. mart kako smo navikli i učili. Razlog tome je činjenica da godine nemaju isti broj dana, odnosno sati. Budući da su godišnja doba definisana striktivnim intervalom od po 90 stepeni zemljane putanje u odnosu na Sunce i Ekvator, ta pozicija zemlje određuje kada je prvi dan proljeća, a ne kalendar kojeg su ljudi izmislili. Proljetni ekvinocij ili ravnodevnica predstavlja dane u godini kada imamo jednak broj sati svjetlog dijela dana i noći. To znači da ćemo danas – imati 12 sati mraka i 12 sati svjetla – kazao je Feni meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda Bakir Krajinović.
Naglasio je da se tokom proljetnih mjeseci očekuje nastavak perioda s natprosječno visokim temperaturama.
“Tokom marta to pozitivno odstupanje na sjeveru BiH iznosi između 3 i 4 stepena, u centralnim područjima i na jugu između 1 i 2 stepena. Tokom aprila i maja ponovno temperature očekujemo iznad prosjeka, ali uz odstupanje na sjeveru između 2 i 3 te na jugu i u centralnim područjima između 1 i 2 stepena”, kazao je Krajinović.
Prema njegovim riječima, u pogledu padavinskog režimamo kako je to uobičajeno za klimatske uslove BiH i sezonu proljeća padavine se i vremenski i prostorno očekuju neravnomjerno raspoređene. Na to ukazuju i analize prognoznih modela za proljeće ove godine.
“Tokom proljeća najizraženije odstupanje od prosjeka očekuje se u centralnim i južnim predjelima gdje ne očekujemo više od 75 posto padavina u odnosu na referentne vrijednosti, a najpozitivnija slika kada je u pitanju padavinski režim očekuje se na sjeveru BiH gdje padavine očekujemo u granicama uobičajenih za ovu sezonu”, kazao je Krajinović.
Govoreći o klimatskoj slici za proljeće, Krajinović je napomenuo da nas tokom proljeća ne smije iznenaditi ni mraz, ni snijeg, ni vreli dani, ni obilne pljuskovite padavine praćene gradom.
“Klima naše zemlje je takva da tokom proljeća imamo temperature od minus 26 do minus 15 stepeni, koliki je raspon onih najnižih izmjerenih tokom mjeseca marta. Pomenimo mart 2005. godine, a početkom tog mjeseca izmjerene su i apsolutni rekordi kada je u pitanju minimalna temperatura zraka. Pa recimo u Tuzli na taj dan izmjerena je minus 17,9 stepeni, a istog dana u Bihaću je izmjereno minus 21 stepen celzijusa “, kazao je Krajinović.
Dodao je da nas, također ne smije iznenaditi ni snijeg čiji maksimumi se kreću čak i do 100 cm koliko je izmjereno 1955. godine u Bihaću.
“Ono što treba naglasiti jeste kada je u pitanju april, mi moramo biti spremni na one maksimume između 30 i 33 stepena, a u maju maksimalne temperature između 30 i 37 stepeni celzijusa”, kazao je Krajinović.
Istakao je da također mjesec maj, odnosno proljeće donosi period kada su dosta izražene pljuskovite padavine.
“Prisjetimo se samo prije 10 godina i maja 2014. godine kada smo imali usljed ekstremnih količina padavina i one razorne katastrofalne poplave u BiH. Još jedna činjenica koja je vezana za proljeće a koja se ogleda u toj ekstremnosti jeste vezana za Tuzlu. Od početka godine do danas u Tuzli je izmjereno ukupno 79,7 litara po metru kvadratnih padavina. A samo za jedan dan u maju, 15. maja 2014. godine palo je 94,6 litara po metru kvadratnom”, kazao je Feni Krajinović.
Dodao je da “zbog ovih klimatskih uslova i zbog lekcije iz prošlosti ovo godišnje doba za Federalni hidrometeorološki zavod ali i za sve građane u BiH predstavlja veliki izazov i jedno od najljepših godišnjih doba, upravo zbog te ekstremnosti”.
(Fena)