Dogodilo se na današnji dan – 30. 7.

Danas je nedjelja, 30. juli/srpanj, 211. dan 2017. godine.

1419. – Husiti, sljedbenici pogubljenog češkog vjerskog reformatora Jana Husa, isprovocirani bacanjem kamenja na njihovu procesiju, upali su u Gradsku vijećnicu u Pragu i kroz prozor izbacili katoličke članove gradske uprave, zajedno s gradonačelnikom. To je bio početak husitskih ratova.

1818. – Rođena je engleska književnica Emily Brontë, koja se proslavila romanom “Orkanski visovi”.

1945. – Japanska mornarica je nasred Pacifika potopila američki bojni brod Indianapolis. Stradalo je 880 mornara, a zabilježen je i najveći masovni napad morskih pasa na ljude.

1971. – Američki vasionski brod „Apolo 15“ spustio se na Mjesec.

1974. – Turska, Grčka i Velika Britanija potpisale sporazum o prekidu vatre na Kipru.

1975. – U Helsinkiju počela Konferencija o evropskoj bezbjednosti i saradnji koja je okupila državnike 35 zemalja, uključujući lidere SSSR i SAD Leonida Brežnjeva i Geralda Forda. Jugoslovensku delegaciju predvodio je Josip Broz Tito. KEBS je kasnije transformisan u Organizaciju za evropsku bezbjednost i saradnju.

1999. – Napuštajući obale Panamskog kanala poslije gotovo jednog vijeka, SAD zvanično zatvorile „panamsku operaciju“.

2001. – Kanada je postala prva država na svijetu koja je dozvolila teškim bolesnicima da uzgajaju marihuanu i koriste je za liječenje.

2003. – Posljednja “buba” sišla je sa proizvodne trake u Meksiku “Volkswagen” broj 21.529.464, koliko ih je za 68 godina proizvedeno u Njemačkoj i drugim zemljama, čime je okončana istorija najduže proizvođenog automobila.

2007. – Umro je švedski režiser Ingmar Bergman, jedan od najvećih umjetnika kinematografije uopšte. Iza Bergmana su ostala 54 filma, 126 pozorišnih predstava i 39 radio-drama, brojni scenariji, knjige. U teatru je ostavio dubok trag interpretirajući skandinavske i ruske klasike, ali i savremenu dramsku literaturu. Od 1963. bio je direktor Kraljevskog dramskog teatra Švedske. Prvi film je snimio 1946. a internacionalnu slavu mu je donio film “Osmjesi ljetnje noći”, koji je na Festivalu u Kanu dobio nagradu kao najbolja komedija. Naredne godine u Kanu sa “Sedmim pečatom” osvojio je specijalnu nagradu žirija. Dodijeljena mu je nagrada za životno djelo Američke filmske akademije i tri Oskara za najbolje strane filmove (“Djevičanski izvor”, “Kroz tamno staklo” i “Fani i Aleksandar”). Ostali djela: “Divlje jagode”, “Tišina”, “Perone”, “Šapat i krikovi”, “Jesenja sonata”.

2007. – Britanska vojska je okončala 38 godina dugu vanrednu operaciju u Sjevernoj Irskoj, pošto je prethodno ukinuta direktna uprava Londona i formirana redovna civilna uprava. Riječ je o najdužoj operaciji u istoriji oružanih snaga Velike Britanije započetoj 1969. Od početka izbijanja sukoba između katolika i protestanata 1969. u Sjevernoj Irskoj je službovalo preko 300.000 britanskih vojnika, pri čemu su poginula 763 vojnika i oko 3.500 civila.

2009. – Umrla je Herta Kuna, hrvatska i bosanskohercegovačka filologinja i historičarka.

2014. – Argentina je zvanično bankrotirala, pošto tamošnje vlasti nisu uspjele da se dogovore sa američkim fondovima o reprogramu duga zemlje. Godine 2001. Argentina je već doživjela bankrot, nakon što je objelodanjeno da zemlja nije u stanju da otplati dug od 95 milijardi dolara.

(AbrašMEDIA)