FALIŠ: Izložba plakata istaknutih grafičkih dizajnera posvećenih stogodišnjici Oktobarske revolucije

Peti Festival alternative i ljevice Šibenik (FALIŠ) otvorit će u srijedu, 6. rujna, u Galeriji Matija autorski projekt ruskog kustosa Sergeja Serova “1917.-2017.”, izložbu plakata istaknutih svjetskih grafičkih dizajnera posvećenih stogodišnjici Oktobarske revolucije.

Sergej Serov predsjednik je Moskovskoga međunarodnog bijenala grafičkog dizajna “Golden Bee”, potpredsjednik Akademije grafičkoga dizajna, te profesor i predstojnik katedre Škole dizajna RANHiGS.

Kako se ističe u najavi, Serov se potkraj 2016. obratio najistaknutijim svjetskim grafičkim dizajnerima s prijedlogom da mu “grubim jezikom plakata” daju osobnu ocjenu onoga što se dogodilo u Rusiji prije sto godina.

Projekt je organiziran “kao slobodna rasprava koja se odvija uz pomoć živopisnih sredstava suvremenoga plakata”: umjetnici su pozvani, bez navođenja obilježja ideološke tendencije ili bilo kakvih smjernica, prosudbi ili opredjeljenja, da svatko za sebe odluči kako protumačiti “svemirski potres”: kao polet u budućnost ili najveću tragediju ruske i svjetske povijesti?

Konceptualni je sadržaj projekta bio označen tek godinama u logotipu, a projekt se realizirao u okviru programa Moskovskoga međunarodnoga bijenala grafičkog dizajna “Golden Bee 13”.

U pozivnome dijelu projekta sudjelovalo je više od 70 najistaknutijih imena svjetskoga dizajna iz 30 zemalja. Na otvoreni natječaj bilo je predano više od 1500 radova iz 50 zemalja, te je odabrano stotinu radova koji su ušli u izložbu bijenala “Golden Bee 13”, kao i 500 radova koji će biti dio mogućih budućih izložbi.

Izložba u Šibeniku donosi širok raspon vizualnih iskaza, među kojima su i radovi priznatih svjetskih dizajnera, kao što su Majid Abbasi (Iran), Peter Bankov (Rusija-Češka), Lex Drewinski (Njemačka), Milton Glaser (SAD), Mirko Ilić (SAD), Elmer Sosa (Meksiko), Péter Pócs (Mađarska) i dr.

“Nakon Moskve, a prije Njemačke, Velike Britanije, Češke, Crne Gore i SAD-a, 49 radova ekskluzivno stiže u Šibenik, gdje će biti prikazani na izložbi u sklopu 5. FALIŠ-a”, stoji u najavi.

Serovova je globalna plakatna akcija pokazala da većina dizajnera i umjetnika iz najrazličitijih zemalja negativno doživljava i revoluciju 1917. godine i samog Vladimira Iljiča Lenjina. Prema istraživanju “Slike stogodišnjice revolucije u Rusiji i svijetu”, tek četiri posto radova iz Rusije i osam posto iz drugih zemalja daje pozitivnu ocjenu revolucije.

(Agencije)