Fazlić: Ako uspijemo od naše mlade publike napraviti dobre ljude naše postojanje je opravdano

Predstavom “Zašto ih nije briga ili Ko je pokvario zamrzivač” u režiji Petra Pejakovića, koja progovara o odgovornosti čovječanstva prema svom domu Zemlji i kojom je u petak, 30. septembra otvoren Mali MESS, započela je i zvanično nova sezona u Pozorištu mladih Sarajevo.

Ta je predstava realizovana u koprodukciji Pozorišta mladih Sarajevo i KA Productions iz Crne Gore.

U septembru je u Pozorištu mladih realizovan i magistarski rad glumca Sanjina Arnautovića mjuzikl “Boom” koji je uradio predstavu rađenu po motivima teksta “Tick, Tick… Boom” američkog pisca Jonathana Larsona.

Direktor Pozorišta mladih Sarajevo Ismir Fazlić, govoreći u razgovoru za Fenu o aktivnostima za novu umjetničku sezonu te o radu te pozorišne kuće, kaže da kroz saradnju sa Akademijom scenskih umjetnosti (ASU) pružaju šansu mladima.

– Dolaskom na mjesto direktora obećao sam da ću više pažnje posvetiti mladima koji završavaju odsjeke na ASU – režiju, glumu, produkciju… – kaže Fazlić, dodavši da su vrata ove kuće širom otvorena.

Fazlić ističe da se raspituju o mladima koji završavaju akademije kako bi ih mogli i angažovati. Kaže da ima saznanja da na ASU Sarajevo imaju dva mlada reditelja, talentirana, koji su još u procesu školovanja te će Pozorište mladih vjerovatno i njima dati šansu.

– Što se tiče lutkarstva nedavno je naš kolega iz ansambla Mario Drmać odbranio magistarski rad i dobio zvanje magistra lutkarstva. Također u Bihaću imamo mladu rediteljicu Zarinu Hodžić koja je završila lutkarstvo u Slovačkoj i s kojim su obavljeni preliminarni razgovori. Vjerujemo da ćemo kad nađemo termin sarađivati s njom – najavio je Fazlić.

Govoreći o planovima za novu pozorišnu sezonu, direktor Pozorišta mladih ističe da se u novembru očekuje premijera predstave “Ježeva kućica” u adaptaciji i režiji Dubravke Zrnčić Kulenović.

U narednoj godini na sceni Pozorišta maldih trebala bi biti izvedena i predstava koja tematizira život Edgara Alana Poa, a koju bi režirala mlada rediteljica iz Srbije Sonja Petrović.

– To je odluka nas u Pozorištu da glumcima damo zahtjevan glumački zadatak. Vjerujem da će biti zanimljivo. Cilj nam je da pokušamo napraviti predstavu za tinejdžerski uzrast, jer nam ta publika uvijek ostane zapostavljena. Sonja Petrović je rediteljica koja sa svojih 30 godina ima značajne nagrade. Osvojila je i Sterijinu nagradu za predstavu “Ko je ubio Janis Joplin” – naveo je Fazlić.

U narednoj godini planirana je i saradnja sa bh. rediteljicom Selmom Spahić. Direktor Pozorišta mladih ističe da će to biti prva saradnja ove pozorišne kuće sa Selmom Spahić, koja je režirala u skoro svim bh. pozorištima. Također, čeka se i prijedlog kućnog reditelja Adisa Bakrača.

Fazlić je podvukao da je Pozorište mladih zadnje dvije godine uspjelo da realizuje 14 premijera uz sve poteškoće, te da će se posvetiti i repriznim predstavama. On posebno ističe da su na glasu kao pozorište koje nema dugovanja.

Jedna od primarnih zadaća upravo ove pozorišne kuće je i edukacija, prije svega najmlađih, pa i onih starijih.

Tako su u ovoj pozorišnoj kući realizovane predstave “Ako pčele odu…” i “Zašto ih nije briga” koje se bave problematikom aktuelnih ekoloških problema, čije djelovanje ugrožava opstanak Zemlje.

Govoreći o značaju ovih predstava, te kako takve teme približiti najmlađima, Fazlić naglašava da je otac troje djece te da gledajući ih kako odrastaju i šta su im sfere interesovanja smatra da su djeca puno inteligentnija od odraslih.

– Uz dužno poštovanje djecu više ne interesuje Zeko i potočić, i je li se zeko uplašio. Interesuju ih druge teme. Tako da mi u pozorištu razgovaramo koji je naš put, gdje idemo. Još smo u nekim eksperimentima, dogovorima da vidimo koliko se možemo približiti djeci. Ove dvije predstave estetski i s bilo kog umjetničkog aspekta su različite, ali daju snažnu poruku našoj djeci. Prvenstveno kritikuju nas odrasle kako se ponašamo i kako uništavamo naše prirodne blagodeti i ljepote koje imamo – mišljenja je Fazlić.

Direktor Pozorošta mladih podvlači da se nekad desi da ih pitaju zašto u pozorištu imaju i predstave koje nemaju sretan kraj, zbog čega se nekad desi da djeca i zaplaču nakon predstave.

– Kad vidite da i roditelj pusti suzu nadamo se da smo dobacili i do njih. Ako uspijemo sutra od te naše publike napraviti prvenstveno dobre ljude naša misija i naše postojanje je opravdano – smatra direktor Pozorišta mladih Ismir Fazlić.

On je istaknuo da pozorište kao medij danas ima puno više konkurencije nego što je imalo prije nekih 20, 30 godina.

– Mi se moramo s tim izboriti. Moramo privući djecu. Moramo zainteresovati i njihove roditelje, da ni njima nije dosadno. Trudimo se da edukujemo, da predstavama postavljamo određena pitanja. U nekim predstavama dajemo odgovore, a nekad ostavimo publici da ih sama traži šta smo im željeli poručiti, naučiti ih. Nadam se da smo na pravom putu – podvukao je u razgovoru za Fenu direktor Pozorišta mladih Sarajevo Ismir Fazlić.

(FENA)