Francuski sindikat zaprijetio prekidom snabdijevanja strujom zastupnika i milionera

Francuski sindikat CGT zaprijetio je da će prekinuti snabdijevanje strujom zastupnicima i milionerima uoči štrajka širom zemlje u četvrtak, u sve oštrijem obračunu oko vladinog plana za podizanje starosne granice za odlazak u penziju.

Predloženim nacrtom, koji je objavljen prošle sedmice, starosna granica za odlazak u penziju bit će pomjerena sa 62 na 64 godine, pokazuju istraživanja javnog mnijenja, dok se velika većina radnika već suočava s krizom troškova života.

Zaposleni u sektorima uključujući saobraćaj, obrazovanje i energetiku širom Francuske učestvovat će u štrajku u četvrtak, a veliki protestni marševi se očekuju u Parizu i drugim gradovima.

Industrijska akcija se smatra testom da li sindikati, koji su se proteklih godina borili da uvjere ljude da štrajkuju, mogu taj gnjev transformirati u masovni društveni protest.

-“Predlažem da odu i da vide lijepa imanja, lijepe dvorce milijardera”, izjavio je u srijedu za televiziju France 2 Philippe Martinez, lider CGT-a, drugog po veličini francuskog sindikata.

“Bilo bi dobro da im isključimo struju kako bi se mogli staviti na nekoliko dana u kožu Francuza koji ne mogu priuštiti da plate račun”, kazao je.

Proteklih dana, Sebastien Menesplier, iz ogranka za energetiku i rudnike tvrdokornog CGT, također je zaprijetio prekidima struje, ciljajući na urede poslanika, navode lokalni mediji njegove riječi.

Portparol vlade Olivier Veran rekao je da su prijetnje isključenjem struje “neprihvatljive”.

Javni prevoz će biti najviše pogođen u četvrtak, jer su većina vozova, kao i neki letovi otkazani, a metro u Parizu u velikoj mjeri poremećen.

Sedam od deset nastavnika osnovnih škola napustit će posao, kao i mnogi radnici u rafineriji, sindikati i transportni operateri.

U međuvremenu, ministar unutrašnjih poslova Gerald Darmanin izjavio je da će tokom protestnih marševa na terenu biti više od 10.000 policajaca, od kojih će trećina biti održana u Parizu.

Sudeći po policijskim obavještajnim podacima, na skupovima u Parizu u četvrtak moglo bi biti oko 1.000 potencijalno nasilnih ljudi, rekao je on za RTL radio, naglašavajući da su oni s radikalne ljevice ili nekadašnjeg pokreta Žutih prsluka.

Francuska ima decenijama dug istorijat pokušaja reforme svog penzionog sistema, jednog od najizdašnijih i najskupljih u Evropi, i protesta koji pokušavaju da ih zaustave.

To je funkcionisalo 1995. godine, kada su milioni izašli na ulicu u društvenim protestima koji su decenijama bili najrazorniji u zemlji. Od tada je, međutim, prošlo nekoliko ostalih penzionih reformi uprkos protestima.

Reforma tek treba da bude usvojena u parlamentu, gdje predsjednik Emmanuel Macron nema apsolutnu većinu, ali se nada da će dobiti glasove konzervativnih Les Republicains, prenosi Reuters.

(FENA)