Genetski modifikovan kukuruz čini pacove neplodnima

Bilo da sumnjate u sigurnost GMO-a ili smatrate da je javnost bez raloga uznemirena, rezultati novog istraživanja će vas definitivno natjerati da preispitate svoj stav.

Piše: Amanda Froelich, Trueactivist.com

Zaključak nove studije, objavljene od strane egipatskih naučnika, glasi da pacovi hranjeni GMO prehranom, između ostalih zdravstvenih problema, pate i od neplodnosti.

Istraživači sa Odjela za tehnologiju hrane, Poljoprivrednog fakulteta, Odjela anatomije i embriologije, Fakulteta veterinarske medicine, Univerziteta Sueckog Kanala, grada Ismailia u Egiptu, otkrili su da nakon prehrane pacova genetski modifikovanim kukuruzom dolazi do nezgodnih promjena.

Obzirom da su težina organa, tjelesna težina i biohemija seruma promijenjeni, zabilježeni su potencijalno štetni i toksični učinci na zdravlje.

U izvještaju se navodi:

“Genetski modifikovani kukuruz ili soja dovode do značajnih poremećaja organa kod pacova i miševa, naročito u jetri i bubrezima.Pored toga, otkrili su da i drugi organi, kao što su srce, slezena ili krvne ćelije, takođe mogu biti ugroženi. Najgore su prošli bubrezi mužjaka sa 43.5% od svih uočenih promjena, a slijede jetre ženki sa 30.8%. Čini se da postoji valjan razlog zašto preko 90% stanovništva SAD-a želi da genetski modifikovana hrana bude jasno označena, čak iako su u svojoj zabrinutosti zaglušeni od strane mainstream medija. Mnogi pacovi hranjeni GM prehranom do 91. dana postali su potpuno sterilni.Prema navodima Sustainable Pulsea”

“U trećoj studiji, na pacovima koji su hranjeni genetski modifikovanim kukuruzom izvršena su histopatološka ispitivanja i rezultati su upoređeni sa pacovima koji su jeli kukuruz koji nije genetski modifikovan. Studija otkriva jasne znakove patologije organa kod grupe koja je hranjena GM kukuruzom, posebno u jetri, bubrezima i tankom crijevu.Ispitivanje testisa otkrilo je nekroze (smrti) i ljuštenja ćelija spermatogonija, koje su temelj spermija, a time i muške plodnosti, i sve to nakon samo 91 dana hranjenja.

Sažetak studije glasi:”Ova studija je osmišljena za procjenu sigurnosti genetski modifikovanog kukuruza (Ajeeb YG). Kukuruzna zrna ove sorte uključena su u obroke glodavaca sa 30% koncentracije, na 45 dana i 91 dan… Opšte stanje je nadgledano svakodnevno… i kontrolisana je biohemija seruma. Podaci su pokazali nekoliko statistički značajnih razlika u tjelesnoj težini, težini organa i biohemiji seruma između pacova hranjenih GM i običnim kukuruzom. Uzorak GM kukuruza uzrokovao je nekoliko promjena povećanjem ili smanjenjem težine organa, tjelesne težine i vrijednosti biohemije seruma. To ukazuje na moguće štetne/toksične učinke na zdravlje i potrebna su dodatna istraživanja. Ovo nije prvi put da istraživanja pokazuju da genetski modifikovana hrana doprinosi neplodnosti. Kao što navodi Natural News, ruski istraživači su dokazali da su hrčci koji su hranjeni GM hranom, takođe postali sterilni. “Testiranjem na hrčcima, naučnici su utvrdili da konzumiranje genetski modifikovane soje, koja nikad nije bila dio uobičajene ishrane ovih životinja, ima tendenciju usporavanja seksualne zrelosti i potepeno smanjuje mogućnost reprodukcije.”

(AbrašMEDIA)