GO Samostalnog sindikata šumarstva: Stanje u realnom sektoru alarmantno

Glavni odbor Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH je razmatrao aktuelnu situaciju u realnom sektoru s posebnim osvrtom na sektore šumarstva, prerade drveta, proizvodnje namještaja i prerade i proizvodnje papira u Federaciji BiH koja je zabrinjavajuća sa više aspekata, a korišteni su i podaci “Analize kretanja cijena u BiH i uticaj kretanja na dohodak radnika u periodu oktobar 2021 – maj 2022. godine sa posebnim osvrtom na sektore šumarstva, prerade drveta i papira”.

Konstatovano je da je stanje generalno u realnom sektoru alarmantno, te da se radnici ovih sektora nalaze na granici dostojanstvenog života zbog značajnog povećanja troškova života od oktobra prošle godine koje ne prati adekvatno povećanje plaća radnika.

– Svakodnevno povećanje troškova života “guta” ranije povećane i usklađene plaće u sektorima, a sve dodatno usložnjava nedostatak radne snage i stalni odliv kvalifikovanih radnika – saopćeno je iz tog sindikata.

U saopćenju se navodi da je sindikat u protekloj i ovoj godini kroz Kolektivni ugovor za djelatnost drvne i papirne industrije u FBiH i pojedinačne kolektivne ugovore u šumsko-privrednim društvima uspio osigurati usklađivanje plaća i naknada radnicima.

U sedam mjeseci 2022. godine zaključeni su kolektivni ugovori u četiri šumsko-privredna društva kojim su značajno unaprijeđena prava radnika, te osigurano proširenje primjene Kolektivnog ugovora za drvnu i papirnu industriju u Federaciji BiH.

– Međutim, bez obzira na uložene napore u cilju unapređenja prava radnika, galopirajućim povećanjem cijena osnovnih životnih namirnica i ukupnih troškova života povećanje plaća je neosjetno, a plaće su nedovoljne za dostojanstven život većine radnika i njihovih porodica. Dostojanstven život ne mogu osigurati ni radnici čija je plaća u visini prosječne plaće na nivou Federacije BiH, a oni koji imaju manje plaće od prosječne plaće ne mogu pokriti ni trećinu troškova četveročlane porodice – ističe se u saopćenju.

Napominje se da odgovorne institucije kasne u donošenju adekvatnih programa pomoći radnicima, ili su oni nedovoljni i pro forme radi.

Probleme u sektorima šumarstva, drvne i papirne industrije dodatno usložnjava nedostatak radne snage i to proizvodnih radnika (sjekači, traktoristi, tapetari, montažeri i dr.).

Nedostatak radnika u šumarstvu odražava se i na procese rada u kompanijama u drvnoj i papirnoj industriji. Kompanije iz ovih sektora suočene su sa nedostatkom sirovine što usporava dalje procese – navodi se u saopćenju.

Glavni odbor Sindikata je donio zaključke u pogledu globalnog djelovanja sindikata prema institucijama vlasti, te zaključke u pogledu daljih aktivnosti u okviru dijaloga s poslodavcima u donošenja adekvatnih mjera za prevazilaženje trenutnog stanja, osiguranja dostojanstva radnika na radu i njihovih primanja, te unapređenja prava radnika u narednom periodu.

Glavni odbor je podržao prijedlog za održavanje protesta sindikata u septembru 2022. godine sa stavom da najniža plaća radnika ne može biti niža od prosječne plaće u Federaciji BiH.

– S tim u vezi poziva se Vlada Federacije BiH i kantonalne vlade i druge institucije da hitno poduzmu potrebne aktivnosti i mjere u cilju stvaranja okvira za povećanje plaća i drugih prava radnika, te donošenje programa kojima će se radnicima i njihovim porodicama osigurati život dostojan čovjeka i stvoriti sigurno socijalno okruženje i motivirati radnici da ostanu u Bosni i Hercegovini.

Apeluje se na nadležne inspekcije, da pojačaju i redovno vrše nadzore u cilju prevencije i obezbjeđenju sigurnog radnog okruženja i zdravlja radnika generalno, ali i za vrijeme nepovoljnih vremenskih uslova u realnom sektoru – navodi se u saopćenju.

(FENA)