Greenpeace: “INA izbjegava obavezu potpune sanacije bušotine Ivana D”

Greenpeace smatra kako je današnja INA-ina najava početka sanacije bušotine Ivana D “kozmetičko rješenje kojim INA izbjegava svoje obaveze”.

“Obaveza INA-e je potpuna sanacija bušotine i uklanjanje cjelokupne konstrukcije platforme s morskog dna”, podsjećaju iz Greenpeacea.

Iako je još u rujnu 2021. Državni inspektorat donio Rješenje kojim je naložena i “sanacija bušotine i povezane infrastrukture i uklanjanje Ivane D s morskog dna u roku od godine dana”, Ivana D je i dalje na dnu mora.

Podsjećaju kako je MINGOR je pokrenuo službenu istragu još u siječnju 2021. U međuvremenu je u rujnu 2021. Državni inspektorat donio Rješenje kojim je naložena i “sanacija bušotine i povezane infrastrukture i uklanjanje Ivane D s morskog dna u roku od godine dana”.

“Nije jasno zašto nije provedeno Rješenje DIRH-a i temeljem kojih propisa INA paralelno planira konstrukciju ostaviti na dnu Jadrana kao tzv. umjetni greben. Nadalje, ovih dana objavljeno je i Rješenje MINGOR-a iz kojeg je vidljivo da INA za takvo nešto još uvijek nije dobila zeleno svjetlo”, napominju iz Greenpeacea.

Prema službenenoj korespondenciji Pravobraniteljice za ljudska prava tri nadležna državna tijela – Državni inspektorat RH, Uprava pomorstva Ministarstva mora, prometa i infrastrukture i Uprava za vodno gospodarstvo i zaštitu mora MINGOR-a, slažu se s mišljenjem da je konstrukciju potrebno ukloniti, a kao razlozi navode se “sigurnost, zdravlje ljudi i morski okoliš”. Sličnu preporuku donio je i Ured pravobraniteljice.

“Dok INA proizvoljno nudi kvazi-rješenja i istovremeno najavljuje nove bušotine i nove platforme na Jadranu, pitamo se je li i preostalim platformama namijenjena ista sudbina – da jednog dana završe na dnu Jadrana i tamo ostanu za vijeke vjekova”, zaključuju iz Greenpeacea.

Članak je objavljen u sklopu projekta “O civilnom društvu” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).

Izvor: H-Alter