Horor scene Jablaničkog jezera i u Buturović-Polju

Jučerašnji prizori Jablaničkog jezera dospjeli su u žižu interesovanja šire javnosti koja traži odgovore i konačno utvrđivanje odgovornosti za ovu i prethodne slične ekološke katastrofe.

Stanovnici Buturović Polja objavili su također fotografije Jablaničkog jezera.

“Ono što se dešava 20-ak kilometara dalje, u Konjicu, itekako se tiče i nas i svih građana i građanki ove države. Ako sada budemo šutjeli i takvim ćutanjem odobravali ovakva i slična bahata postupanja, i mi ćemo snositi dio odgovornosti za svaki karcinom kojih je na širem području Konjica iz godine u godinu sve više. Jablaničko jezero, koje je moglo i trebalo biti turistički biser grada Konjica, postaje vodena deponija za industrijski otpad”, navode mještani Buturović Polja.

Vlada FBiH, odnosno Federalno ministarstvo okoliša i turizma već 16 godina prolongira rokove iz Uredbe o uslovima ispuštanja otpadnih voda u okoliš i sisteme javne kanalizacije.

“Takvo postupanje amnestira industrijske subjekte – zagađivače naših potoka, rijeka i jezera koji, bez ikakvih ograničenja i sankcija, ispuštaju u rijeke tehnološke otpadne vode koje značajno prelaze propisane granične vrijednosti. Upravo je to slučaj u Konjicu”, navode aktivisti/ce Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT.

Podsjetimo, 2017. godine Konjic je imao 65 novooboljelih osoba od karcinoma, dok su u prošloj, 2022. godini registrovane čak 133 novooboljele osobe.

Uzorkovanja vode rijeke Neretve koja je Agencija za vodno područje Jadranskog mora provela u julu 2022. godine pokazala su da je u vodi prisutan povećan sadržaj teških metala bakra, cinka i nikla. Vrijednosti standarda kvalitete okoliša su postavljene na 6,5 µg/l (bakar), 80 µg/l (cink) i 20 µg/l (nikl). Tada je Agencija u Neretvi, neposredno ispod industrijske zone u Konjicu, utvrdila sljedeće vrijednosti: 39,56 µg/l (bakar), 487,10 µg/l (cink) i 508,16 µg/l (nikl).

Grad Konjic, s druge strane, već mjesecima federalnim inspekcijskim organima odbija dostaviti Katastar podzemnih kanalizacionih instalacija za industrijsku zonu Konjic, čime je djelovanje inspekcije znatno otežano. Dok vlasti i krupni kapitalisti igraju igrice, naši vodotoci ozbiljno su ugroženi, baš kao i zdravlje građana i građanki čiji su domovi u blizini ove i sličnih katastrofa.

(AbrašMEDIA)