Hrvatska: Zelena akcija za višekratne menstrualne proizvode

Zelena akcija provodi kampanju “Tjedan okoliša i menstruacije”, u kojoj se zalaže za višekratne menstrualne proizvode, a gradske vlasti poziva da u planove gospodarenja otpadom, kao mjeru prevencije otpada, uvedu vaučere za njihovu kupnju.

“Tjedan okoliša i menstruacije” (#environmenstrualweek) je godišnja kampanja za podizanje svijesti o menstrualnom zdravlju i zagađenju okoliša, a ove godine održava se od 17. do 23. listopada.

Iz Zelene akcije poručili su da u tom tjednu žele podići svijest, razbiti tabu i zatražiti promjenu politika kako bi ekološki prihvatljivi proizvodi – bez toksičnih tvari i plastike – bili što dostupniji osobama s menstruacijom.

“Tim povodom zahtijevamo od gradskih vlasti da u planove gospodarenja otpadom, kao mjeru za prevenciju otpada, uvedu vaučere za kupnju višekratnih menstrualnih proizvoda”, poručila je Ana Marija Mileusnić iz Zelene akcije.

“S višekratnim menstrualnim proizvodima se više štedi”

Kaže kako proizvodi za višekratnu upotrebu, uz zdravstvenu, predstavljaju i ekonomsku korist – ne samo za osobe s menstruacijom već za cijelo društvo.

Primjerice, korištenje menstrualnih proizvoda za višekratnu upotrebu umjesto jednokratnih tampona ili uložaka moglo bi rezultirati godišnjom uštedom od 130 do 900 kuna po osobi, a životna ušteda na jednokratnim menstrualnim proizvodima može premašiti 30.000 kuna, kažu.

Stoga je, kako su istaknuli, njihova dostupnost od iznimne važnosti u borbi protiv menstrualnog siromaštva, koje je sustavni problem, te, prema istraživanju udruge Pariter, pogađa 10 posto žena u Hrvatskoj.

Ekonomske i zdravstvene prednosti

Također, potencijalno smanjenje otpada dugoročno predstavlja velike ekonomske uštede za gradove i općine; smanjuju se troškovi zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada, tretmana otpadnih voda te uklanjanja otpada s plaža i mora.

U Zelenoj akciji istaknuli su i zdravstvene prednosti povezane s upotrebom proizvoda za višekratnu upotrebu jer su mnogi jednokratni proizvodi izrađeni od plastike te sadrže kemikalije koje ometaju endokrini sustav.

Osim toga, važno je, kažu, osnažiti postojeće lokalne proizvođače menstrualnih proizvoda za višekratnu upotrebu te financijski potaknuti nove inicijative, dok bi jedinice lokalne samouprave trebale osigurati prilagodbu infrastrukture tako da odgovara higijenskim potrebama osoba s menstruacijom.

Kampanju #environmenstrualweek počela je Ženska ekološka mreža “WEN” iz Ujedinjenog Kraljevstva.

(Hina)