Istraživanje: Geni koji omogućavaju učenje i pamćenje stari su 650 miliona godina

Tim naučnika predvođen istraživačima sa Univerziteta u Leicesteru otkrio je da su geni potrebni za učenje, pamćenje, agresiju i druga složena ponašanja nastali prije otprilike 650 miliona godina.

Dr. Roberto Feuda je rekao: “Već dugo znamo da monoamini poput serotonina, dopamina i adrenalina funkcionišu kao neuromodulatori u nervnom sistemu i igraju ulogu u složenom ponašanju i funkcijama poput učenja i pamćenja, kao i procesima poput spavanja i uzimanja hrane. Međutim, manje je poznato bilo porijeklo gena potrebnih za proizvodnju, detekciju i razgradnju tih monoamina. Koristeći računalne metode, rekonstruirali smo evolucijsku historiju ovih gena i pokazali da je većina gena koji su uključeni u proizvodnju monoamina, modulaciju i recepciju nastala u grupi bilateralnih životinja (višećelijski organizmi s bilateralno simetričnom građom tijela).

Autori sugerišu da je ovaj način moduliranja neuronskih puteva mogao biti važan u Kambrijskoj eksploziji, poznatoj kao Veliki prasak u biologiji, koja je dovela do najveće diverzifikacije života u većini velikih skupina životinja koje danas žive, omogućavajući fleksibilnost u razvoju neuronskih sklopova za lakšu interakciju s okolinom.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA