Stanovnici mora i turisti to osjećaju već stoljećima, no naučnici su tek nedavno počeli istraživati moguće zdravstvene dobrobiti boravka na obali. Koristeći podatke iz 15 zemalja, novo istraživanje koje je vodila Sandra Geiger iz grupe za psihologiju okoliša na Univerzitetu u Beču potvrđuje javnu intuiciju: život u blizini mora, i posebno posjećivanje mora, povezuje se s boljim zdravljem bez obzira na zemlju ili osobni prihod.
Ideja da blizina okeana može poboljšati zdravlje nije nova. Još 1660. godine liječnici u Engleskoj počeli su promovisati kupanje u moru i šetnje obalom za dobrobit zdravlja. Do sredine 1800-ih, “uzimanje” vode ili morskog zraka naširoko je promovisano kao zdravstveni tretman među bogatijim europskim građanima. Tehnološki napredak u medicini početkom 20. stoljeća doveo je do pada takvih praksi, koje tek nedavno ponovno dobivaju popularnost među medicinskom strukom.
U sklopu projekta Horizont 2020, koji financira EU, Seas, Oceans, and Public Health In Europe, naučnici su ispitali više od 15 000 učesnika u 14 europskih zemalja (Belgija, Bugarska, Češka, Francuska, Njemačka, Grčka, Irska, Italija, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Španija, Ujedinjeno Kraljevstvo) i u Australiji o raznim pitanjima vezanim za morske aktivnosti i njihovo zdravlje.
Rezultati objavljeni u časopisu Communications Earth & Environment iznenadili su istraživački tim. Vodeća autorica Geiger rekla je: “Zapanjujuće je vidjeti tako dosljedne i jasne obrasce u svih 15 zemalja”. Međutim, povezanost nije bila najjača među pojedincima s niskim prihodima. Time se dovode u pitanje široko rasprostranjene pretpostavke o jednakosti i da pristup obalnim okruženjima može ublažiti zdravstvene nejednakosti povezane s prihodima.
Razumijevanje potencijalnih prednosti pristupa obali za sve članove društva ključno je za donošenje politika. Dr. Paula Kellett iz Europskog pomorskog odbora rekla je: “Značajne zdravstvene dobrobiti ravnopravnog i održivog pristupa našim obalama trebale bi se uzeti u obzir kada zemlje razvijaju svoje morske prostorne planove, razmatraju buduće stambene potrebe i razvijaju veze javnog prijevoza.”
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA