Izazovi recikliranja solarnih panela

Iako se širom svijeta promovišu kao ključan alat u smanjenju emisije ugljika, solarni paneli imaju životni vijek do 25 godina.

Stručnjaci kažu da će milijarde solarnih ploča na kraju trebati zbrinuti i zamijeniti.

“Svijet je instalirao više od jednog teravata solarnog kapaciteta. Obični solarni paneli imaju kapacitet od oko 400 W, pa ako računamo i krovove i solarne farme, moglo bi biti čak 2,5 milijardi solarnih panela”, kaže dr. Rong Deng, stručnjak za recikliranje solarnih panela na Univerzitetu New South Wales u Australiji.

Prema britanskoj vladi, u Velikoj Britaniji postoje desetine miliona solarnih panela. Ali nedostaje specijalizirana infrastruktura za njihovo odlaganje i recikliranje.

Energetski stručnjaci pozivaju na hitnu akciju vlade kako bi se spriječila prijeteća globalna ekološka katastrofa.

“To će biti planina otpada do 2050., osim ako sada ne pokrenemo lance recikliranja”, kaže Ute Collier, zamjenica direktora Međunarodne agencije za obnovljivu energiju.

“Proizvodimo sve više i više solarnih ploča – što je sjajno – ali kako ćemo se nositi s otpadom?” pitala je.

Nadaju se da će se veliki korak desiti krajem juna, kada se u Francuskoj službeno otvori prva svjetska fabrika posvećena potpunom recikliranju solarnih panela.

ROSI, specijalizirana firma za solarnu reciklažu koja posjeduje postrojenje u alpskom gradu Grenobleu, nada se da će na kraju moći izdvojiti i ponovno upotrijebiti 99% komponenti solarne jedinice.

Osim recikliranja staklenih površina i aluminijskih okvira, nova fabrika moći će izdvojiti gotovo sve dragocjene materijale iz panela, poput srebra i bakra, koji su obično među materijalima koje je najteže ekstrahovati.

Ti se rijetki materijali kasnije mogu reciklirati i ponovno upotrijebiti za izradu novih, snažnijih solarnih jedinica.

Razlog zašto postoji tako malo postrojenja za recikliranje solarnih panela je taj što do nedavno nije bilo puno otpada za obradu i ponovnu upotrebu.

Prva generacija solarnih panela tek sada dolazi do kraja svog upotrebnog vijeka. Budući da se te jedinice sada približavaju odlaganju, stručnjaci kažu da je potrebna hitna akcija.

U ROSI-jevoj visokotehnološkoj fabrici u Grenobleu, solarni paneli se mukotrpno rastavljaju kako bi se iz njih vratili dragocjeni materijali poput bakra, silicija i srebra.

Svaki solarni panel sadrži samo sitne fragmente ovih dragocjenih materijala i ti fragmenti su toliko isprepleteni s ostalim komponentama da ih do sada nije bilo ekonomski isplativo izdvajati.

Ali budući da su toliko vrijedni, učinkovito vađenje tih dragocjenih materijala moglo bi promijeniti igru, kaže Nicolas Defrenne. Njegova organizacija, Soren, u partnerstvu s ROSI-jem i drugim firmama koordinira stavljanje solarnih panela izvan pogona širom Francuske.

“Preko 60% vrijednosti sadržano je u 3% težine solarnih panela”, kaže on.

Tim u Sorenu nada se da će se u budućnosti gotovo tri četvrtine materijala potrebnih za izradu novih solarnih panela, uključujući srebro, moći oporaviti iz povučenih PV jedinica i reciklirati – kako bi se ubrzala proizvodnja novih panela.

Trenutno nema dovoljno srebra za izgradnju miliona solarnih panela koji će biti potrebni u prijelazu s fosilnih goriva, kaže gospodin Defrenne.

U međuvremenu britanski naučnici pokušavaju razviti tehnologiju sličnu onoj koju koristi ROSI.

Prošle su godine istraživači sa Univerziteta u Leicesteru objavili da su pronašli način za ekstrakciju srebra iz fotonaponskih jedinica pomoću oblika fiziološke otopine.

Ali ROSI je do sada jedina firma u svom području koja je podigla poslovanje na industrijske razine.

Štaviše, tehnologija je skupa. U Europi su uvoznici ili proizvođači solarnih ploča odgovorni za njihovo zbrinjavanje kada postanu potrošni materijal. A mnogi preferiraju drobljenje ili usitnjavanje otpada – što je daleko jeftinije.

Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA