Međunarodna agencija za energiju poručuje naftnim kompanijama: Prestanite koristiti naftu

Međunarodna agencija za energiju (IEA), vodeći think tank u zapadnim zemljama, zabrinuta je zbog energetskih kompanija koje ne ulažu dovoljno napora da pređu na održive izvore energije. Direktor Fatih Birol je “oprezno optimističan” u pogledu ostvarivanja klimatskih ciljeva, ali smatra da naftne kompanije i dalje premalo rade. “Postoji veliki jaz između onoga što kažu, kakav imidž žele da stvore i koliko investicija stavljaju na sto”, rekao je Birol za Nieuwsuur. To je iznenađujuće jer IEA, koja je organizovana da osigura dovoljno nafte u vanrednim situacijama, ranije je i sama optužena za odlaganje energetske tranzicije, piše NOS.

Zeleni rast

Ima dosta razloga za Birolov oprezni optimizam. Uspon solarne energije i energije vjetra u svijetu se dešava vrlo brzo. U bogatim zapadnim zemljama prvi put je 2023. godine proizvedeno više električne energije čistom energijom nego fosilnim gorivima koji zagađuju.

Zelena energija stoga sustiže fosilna goriva, a vrhunac emisije CO2 u svijetu je neminovan. To ne dolazi iz vedra neba. Vjetroelektrane, a posebno solarni kapaciteti grade se velikom brzinom već nekoliko godina. IEA je potcjenjivala rast solarne energije iz godine u godinu, svaki put kada je rast premašio očekivanja.

To potcjenjivanje nije bilo bez posljedica, kažu kritičari. Zemlje i kompanije pažljivo slušaju savjete IEA-e, a zbog njenog vrlo konzervativnog stava pogrešno su pretpostavili da bi još dugo bilo unosno ulagati novac u fosilna goriva. IEA bi tako odgodila energetsku tranziciju. Ali prema IEA, kritičari su pogrešno protumačili scenarije; to nisu predviđanja budućnosti, već očekivanja zasnovana na postojećoj politici. IEA je 2020. godine također dodala predložene politike svom glavnom modelu, ali taj scenario je i dalje zamišljen kao “ogledalo za sve postojeće planove i ilustriranje njihovih posljedica”. Drugim riječima, ne kao predviđanje.

Kina

Birol daje dodatno objašnjenje za razlike između scenarija IEA i stvarnosti: Kina. Zemlja je najveći zagađivač na svijetu i glavni pokretač globalnog rasta solarne energije.

“Kina čini zelene tehnologije pristupačnima za ostatak svijeta. Ali, naravno, predviđanje kineskih političkih odluka nije najlakša stvar”, nastavlja Birol

Za IEA se više ne može reći da ignorira potencijal sunca i vjetra. Danas je navedeni cilj konsultantske organizacije “osiguranje pouzdane, pristupačne i čiste energije”.

Birol naglašava: “Čista energija se razvija brže nego što mnogi misle. Prošle godine je 80 posto svih novih elektrana bilo obnovljivo. Ali to mora ići još brže ako želimo da se u dovoljnoj mjeri uhvatimo u koštac s klimatskim promjenama.”

On uglavnom ukazuje na ulogu energetskih kompanija. “Lideri ovih kompanija u svojim govorima mnogo govore o klimatskim promjenama, ali onda malo rade. Prošle godine je samo 2,5 posto svih investicija u sektoru nafte i gasa otišlo na čistu energiju.”

Njegovu zabrinutost dijele i drugi energetski stručnjaci. „Postepeno ukidanje fosilnih goriva ide sporije nego što sam očekivao“, kaže Jan Rotmans, profesor energetske tranzicije i održivosti na Univerzitetu Erasmus.

“Još uvijek postoje uporne naftne kompanije, ExxonMobils, BP i Shells na ovom svijetu, koje nastavljaju bušiti za novu naftu. Nisam to očekivao. Jer zapravo više nemate model prihoda.”

Izvor: NOS

Prevod: AbrašMEDIA