Raznolikost i produktivnost šuma idu granu uz granu

Istraživači su otkrili da šume s većom raznolikošću osobina ne samo da se bolje prilagođavaju klimatskim promjenama, već mogu i napredovati.

Studija je otkrila kako raznolikost funkcionalnih osobina drveća igra ključnu ulogu u ublažavanju klimatskog zagrijavanja.

Suočeno s ekološkim stresom, pokazalo se da ovo raznoliko drveće održava viši nivo produktivnosti, za razliku od monokulturnih šuma.

Prethodne studije su izvještavale o padu produktivnosti šuma zbog klimatskog zagrijavanja i dugotrajnih suša.

Sada je studija koju je sprovela međunarodna grupa otkrila da šume s većom raznolikošću osobina ne samo da se bolje prilagođavaju klimatskim promjenama već mogu i napredovati.

Rezultati ovog tima naglašavaju složene veze između bioraznolikosti, funkcije ekosistema i klimatskih promjena u šumama suhog zemljišta.

Tim je analizirao podatke u rasponu od 57 godina, od 1958. do 2015., u vezi bioma suhih područja u Kanadi, otkrivši da klimatsko zagrijavanje ne utječe negativno na šume s karakteristikama koje omogućuvaju stablima izgradnju resursa.

Studija izdvaja oporavak vegetacije od prirodnih nesreća, prostorne varijacije lokalne klime i drenažu tla.

Ovaj pristup rješenjima temeljen na prirodi sve više dobiva na snazi u klimatskim politikama za smanjenje ranjivosti ekosistema.

Nastavlja se rasprava o tome povećava li bioraznolikost otpornost ekosistema na kratkotrajne suše.

Studiju su sproveli istraživači sa Univerziteta Lakehead, Švicarskog saveznog instituta za tehnologiju u Zürichu i Univerziteta za poljoprivredu i šumarstvo Zhejiang, te Univerziteta Kyoto.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA