Međunarodni dan djece ulice – „Prosim, a nemam za mlijeko“

Svake godine, 12. aprila obilježava se Međunarodni dan djece ulice. Djecu ulice možemo nazvati i nevidljivom djecom. U periodu proljeća, prvih sunčanih dana u godini, kao i mnogih praznika, radost i sreća koju svi osjećamo učini nas slijepim na pruženu ruku djevojčice koja od nas traži markicu, ili bar deset pfeninga. Neki ćemo dati, neki ćemo i proći ali jako mali broj će zastati i vidjeti tu djevojčicu kao dijete ulice.

Djeca ulice jesu djeca koja se suočavaju sa ogromnim preprekama u svom svakodnevnom životu. Potiču iz duboko disfunkionalnih porodica, jako često su i pripadnici manjina, ne pohađaju školu, nisu dio zdravstvenog sistema, a mnogi od njih nemaju ni osnovni dokaz postojanja – rodni list.

Udruženje „Nova generacija“ je kroz svoj skoro 20 godina dug radni staž susrelo skoro 500 djece koji jesu djeca ulice ili su u riziku da to postanu, i većina su potencijalne žrtve trgovine ljudima. Profesionalci su se u svom radu susreli sa mnogobrojnim iznenađujućim situacijama, ali uvijek se desi i ona situacija koja i dugogodišnje profesionalce izbaci iz kolosijeka.

„Ja sam se zaljubila, udala sam se sa 15 godina, obećao mi je da ćemo biti zajedno, a kad sam došla bacili su mi dokumente i natjerali me da prosim. Sve pare uzmu od mene, meni ne daju ni da uzmem djetetu mlijeko.“

Ovo je priča djevojčice koja je sa 17 godina, kroz usluge našeg Udruženja, skupila hrabrost da prijavi jedva punoljetnog partnera i njegovu porodicu. Djevojčica je smještena sa bebom, ćerkom od tri mjeseca. Kako joj nisu davali novac koji joj je potreban, iako je prosila svaki dan, ćerku nije okupala niti jednom za tri mjeseca, a kada nije imala kravljeg mlijeka hranila ju je pire krompirom.

U periodu od dvije godine od kada se udala, prosila je svaki dan, hodala po ulicama, po haustorima zgrada, prevozili su je, zajedno sa drugim članovima porodice i u druge gradove kako bi prosili. Sav novac su sebi uzimali otac i majka njenog partnera. Kako je sama rekla najteže joj je bilo kada je bila u devetom mjesecu trudnoće, prosila je cijeli dan u bolovima, a naveče kada je predala novac su je odveli u bolnicu da se porodi. Sa prosjačenjem je nastavila treći dan nakon poroda.

Prosjačenje, posebno maloljetnih lica, je pojavni oblik trgovine ljudima, kom su djeca ulice redovno izložena. Za prosjačenje su od nedavno prema krivičnom zakonu predviđene i kazne za organizatore prosjačenja. Kako bi došlo do sankcionisanja organizatora, neophodno je da se svaki uočeni slučaj prosjačenja prijavi nadležnoj instituciji, odnosno policiji.

Djeca ulice imaju prava i potrebe kao i svako drugo dijete na svijetu, ali im je zbog boravka na ulici sve navedeno uskraćeno. Svaku narednu pruženu ruku djevojčice posmatrajmo kao ruku pruženu za pomoć.

(Mreža za izgradnju mira)