Mirko Božić, književni festival Poligon: “Umrežavanje i reklama od usta do usta su najbolji recept za okupljanje kvalitetnih imena na festivalu”

Četvrti Međunarodni festival književnosti “Poligon” održaće se od 18. do 21. 10. u Mostaru. O tome šta nam donosi ovogodišnji “Poligon” razgovarali smo sa pjesnikom, prozaistom, prevoditeljem, esejistom, osnivačem festivala Mirkom Božićem.

Mirko Božić je, također, član tima mostarske kandidature za Europsku prijestolnicu kulture 2024. godine, dobitnik više nagrada za književnost, a pjesme su mu prevedene na albanski, engleski, francuski, njemački, poljski, španski, slovački i slovenski. Autor je zbirki poezije “Jedrim kroz buru” (2001., nagrada “Antun Branko Šimić” za mlade pjesnike), “Bijele noći” (2004.) i “Mrlje na njenim rukama” (2012., nagrada “Zdravko Pucak”), monografije Mostar iza kulisa (2017.), zbirke kratkih priča “Kristalno zvono” – roman koji priča o odrastanju i životu u Mostaru (2017.).

Razgovarala: Aldina Lipovac – Jandrić, AbrašMEDIA

Objavljen je program četvrtog Međunarodnog književnog festivala “Poligon”, koji će se održati od 18. do 21. 10. na više lokacija u Mostaru. Poznata su imena učesnika festivala. Možete li našim čitaocima kazati šta donosi ovogodišnji “Poligon”, koje sve događaje publika ima priliku da posjeti?

Mirko Božić: Kao i dosad, ugostit ćemo autore iz naše regije i inozemstva. Tako nam stižu autori iz BiH, Hrvatske, Srbije i Austrije. Moram istaknuti Tanju Stupar Trifunović, Petra Matovića, Ivana Hercega i Richarda Schubertha. Naši programi održat će se u Hotelu Mostar, gdje je otvaranje 18.10. u 20h, te klubu Calamus i Pozorišnoj kafani. Osim toga, u glazbenom programu imamo sarajevski duo Hektor i Merita, koji će svirati na after partyu, nakon otvaranja u četvrtak, u Tapas Baru. Također, prvu večer ćemo prikazati kratki film „Pobacani pasvordi“ Narcisa Alispahića, nastao prema poeziji novosadskog autora Siniše Tucića, također gosta. Šlag na torti su glumac Goran Matović na otvaranju te vinil piknik u pratnji DJ-eva u gradskom parku na zatvaranju u nedjelju.

Prethodnih godina “Poligon” je ugostio brojne eminentne književnike iz cijele regije, ali i svijeta. Festival koji je prije tri godine nastao kao festival regionalnog karaktera, sa ciljem okupljanja pisaca s područja bivše Jugoslavije, vrlo je brzo postao međunarodni. Kako stupate u kontakte sa književnicima, da li neki od njih sami izraze želju da dođu na “Poligon” i posjete Mostar i promoviraju svoja djela?

Mirko Božić: Umrežavanje i reklama od usta do usta su najbolji recept za okupljanje kvalitetnih imena na festivalu. Autori koji su dosad gostovali u našim programima su neka vrsta ambasadora, koji svoja iskustva rado prenose dalje i na taj način lako dođemo do novih kontakata. A što se tiče ovog drugog, i to se dešava, neki dođu u grad čisto u svojstvu publike, nakon što su već gostovali. To je znak da gradimo dobru priču koja ima budućnost.

 

Vi ste osnivač književnog festivala Poligon i glavni organizator te tako moram da vas pitam kako teku pripreme za festival i da li očekujete dobar odaziv publike na ovogodišnjem “Poligonu”?

Mirko Božić: Pripreme ulaze u završni dio, radimo na marketingu i kontaktima te angažiramo škole u kojima će neki od gostiju održati predavanja. Taj dio je veoma važan jer je jedna od misija festivala i gradnja publike, a ovo je jedan od najboljih načina jer učenici dolaze u direktan kontakt s autorom, što je u suprotnosti sa poprilično monotonom nastavom lektire. Naravno, ciljamo na najšire segmente publike, zbog toga su i naši programi tako šaroliki.

Autor ste nekoliko knjiga što poezije što proze, prevodite, a pišete takođe eseje i književnu kritiku. Da li možete izdvojiti neka imena nove generacije književnika iz Mostara i preporučiti našim čitateljima neki novi naslov za čitanje?

Mirko Božić: Svakako. Anita Pajević i Senka Marić se ističu u okviru cijele bh. književnosti kao iznimno zanimljivi glasovi, a Almin Kaplan, nije doduše iz Mostara, ali njegova „Mostarska zbirka“ je dojmljivo štivo.

Da li možemo u skorije vrijeme očekivati neku vašu novu knjigu, na čemu trenutno radite?

Mirko Božić: Trenutno radim na Crtopisima iz Splita, mini esejima koji su nastali na splitskoj književnoj rezidenciji Marko Marulić, te zbirci priča Vaga.

Član ste aplikacijskog tima mostarske kandidature za Europsku prijestolnicu kulture 2024. Da li po vašem mišljenju Mostar zadovoljava uslove, ima resurse i kapacitete da postane Evropska prijestolnica kulture?

Mirko Božić: Mislim da je ova kandidatura bila izazov da zbijemo redove, napravimo inventuru onoga što imamo i s čime raspolažemo te počnemo raditi na onome što nam nedostaje. Okosnica naše kandidature je Strategija kulturnog razvoja, i bez obzira na rezultat kandidature, imat ćemo po prvi put detaljan dokument o našoj kulturnoj sceni. Mostar ima narativ koji je originalan i prepoznatljiv, a i sama činjenica da smo na UNESCO-voj listi može biti blaga prednost. No predstoji mnogo posla jer se ne smijemo previše opustiti, naša konkurencija također radi na vlastitim kandidaturama. Ukoliko titulu dobijemo, bit će to prilika da proširimo i obogatimo i resurse i kapacitete.

Književni festival “Poligon” od 18. do 21. 10. u Mostaru