Mjere odbrane od poplava u Hrvatskoj, rijeke se izlile na sjeverozapadu BiH

Zbog višesatnog porasta vodostaja rijeke Une, izazvanog obilnim kišama, u Hrvatskoj Kostajnici proglašene su vanredne mjere odbrane od poplave, prenosi Hina.

Ponovno prijeti opasnost izlijevanja rijeke na kostajničke ulice, što je u ovakvim situacijama redovna pojava.

Zbog porasta vodostaja rijeke Save, koja je u 7 sati kod Jasenovca dostigla 688 centimetara, u pripremi su redovne mjere odbrane od poplava.

Sava ne može prihvatiti svu vodu Une, čiji vodostaj raste u cijelom toku rijeke, pa se očekuje daljnji porast vodostaja.

Problema je sve više i u saobraćaju između Hrvatske Kostajnice i Dvora, jer je voda već na državnoj cesti 47.

Najkritičnije je kod mjesta Kuljani, Golubovac i Unčani, gdje se zbog vode vozi usporeno, ali prijeti i potpuni prekid prometa.

Vodostaj rijeke Zrmanje u Obrovcu prešao je historijski nivo i još raste pa su Hrvatske vode proglasile sinoć vanredno stanje, sapćeno je u ponedjeljak iz Civilne zaštite Zadarske županije.

“U Obrovcu je poplavljen dio stare gradske jezgre, prizemlje općinske zgrade te pojedini poslovni prostori. Zasad nisu poplavljeni stambeni objekti”, rekao je načelnik Civilne zaštite Zadarske županije Šime Vicković.

Sve operativne snage na čelu sa vatrogasnim jedinicama, stožerima Civilne zaštite Obrovca te predstavnicima Civilne zaštite Zadarske županije i mještanima ulažu maksimalne napore u odbrani od poplave.

“Vatrogasci i pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja i Crvenoga križa i dalje rade na ispumpavanju vode i pružaju pomoć stanovništvu”, kazao je Vicković te istaknuo da će se, bude li šteta u visini zakonskog minimuma, proglasiti elementarna nepogoda.

Na poplavljenom području Zadarske županije pripadnici Državne intervencijske postrojbe Civilne zaštite Rijeka i Split, Ravnateljstvo Civilne zaštite MUP-a i djelatnici Hrvatske vode cijelu su noć s mještanima i ostalim operativnim snagama punili vreće s pijeskom i povećavali zaštitni zid kako bi obranili uži dio Obrovca od nabujale Zrmanje.

Na terenu su i pripadnici HGSS-a Gospić, Šibenik, Split i Zadar, a čamci za potrebe evakuacije stanovništva su spremni.

U Bosni i Hercegovini, Civilna zaštita Unsko-sanskog kantona izvijestila je kako je situacija što se tiče poplava na području tog kantona trenutno pod kontrolom nakon što je kiša prestala da pada.

Do izlijevanja je došlo na područjima gradova Bihać, Bosanska Krupa i Cazin, te u općinama Ključ i Sanski Most.

Najviše problema za sada čine potoci i manje rijeke koje su nabujale.

Na području Sanskog Mosta najviše problema su stvorile rijeke Bliha i Majdanuša.

Zbog većeg klizišta, na magistralnom putu Bosanska Krupa-Bosanska Otoka, u mjestu Stegarići, saobraća se usporeno, jednom trakom, javlja Anadolija.

Istovremeno, na magistralnom putu Bosanska Kostajnica-Bosanska Dubica, zbog klizišta saobraća se usporeno, jednom trakom.

Usporeno je saobraćanje i na magistralnom putu Prijedor-Bosanski Novi, u mjestima Buljuk i Petkovac.

Zbog vode na kolovozu izdvaja se i putni pravac Bosanska Krupa-Sanski Most, a zbog učestalih odrona kamenja i zemlje na kolovoz putni pravac Karanovac-Ugar-Turbe.

I na ostalim putnim pravcima upozorava se na puno vode na kolovozu, kao i na učestale odrone kamenja i zemlje na kolovoz.

Usljed obilnih padavina na području Hercegovine na snazi je narandžasto upozorenje, dok je iz istih razloga na području Krajine, sjeverozapadne, sjeveroistočne i centralne Bosne na snazi žuti meteoalarm.

Istovremeno žuti meteoalarm je na snazi na području jugozapadne i jugoistočne Bosne zbog vjetra, a u istočnoj Bosni zbog grmljavine, javlja Anadolija.

Tako se na području mostarske regije prognoziraju udari vjetra između 40 i 60 kilometara na sat uz očekivanu količinu padavina između 30 i 50, lokalno na sjeveru i sjeverozapadu regije do 90 litara po metru kvadratnom, a najavljuje se i grmljavina.

Slično stanje i u trebinjskoj regiji gdje se očekuje između 40 do 60 milimetara kiše, a u zonama jačih pljuskova ponegdje i preko 80 milimetara kiše po metru kvadratnom, uz udare vjetra između 40 i 60 kilometara na sat i grmljavinu.

Na području livanjske regije očekuju se udari vjetra između 40 i 60 kilometara na sat, dok je očekivana količina padavina između 20 i 40, lokalno do 50 litara po metru kvadratnom.

Istovremeno na fočanskom području očekuje se jak do olujni vjetar, udara od 40 do 70 kilometara na sat, kao i 20 do 50 milimetara kiše po metru kvadratnom, a pljuskove će pratiti i grmljavina. Iz tih razloga na ovim područjima na snazi je žuti meteoalarm.

(Agencije)