“Mladi Karl Marx” otvara deseti Subversive Festival

Multidisciplinarnim regionalnom projektom ‘Europoly’ u utorak u Zagrebu počinje prvi programski blok desetog Subversive Festivala, koji će se ove godine pod naslovom ‘Europska ljevica: Protiv novog svjetskog (ne)reda’ održati do 20. svibnja u tri dijela.

Subversive Festival će tijekom tri tjedna ugostiti više od 100 intelektualaca, umjetnika, filmaša i aktivista iz cijeloga svijeta na nekoliko lokacija, u Kinu Europa i Kulturno informativnom centru (KIC) te Fakultetu političkih znanosti, Ekonomskom i Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Rijeci.

‘Europoly’ kojim počinju festivalska događanja projekt je udruga iz Hrvatske, Srbije, BiH i Austrije, na temu migracija kroz povijest, koji će trajati do 11. svibnja u Kulturno-informativnom centru.

Uz konferencije, koje se održavaju u glavnim gradovima organizatora, projekt donosi izložbeni program i filmske projekcije. Projekt se ponajprije bavi migracijama iz jugoistočne Europe na zapad, počevši od gastarbajtera u šezdesetima, preko ratnih izbjeglica iz devedesetih i odlazaka mladih te odljeva mozgova, do najnovije izbjegličke krize.

Tradicionalni filmski dio, Subversive Film Festival, koji se ove godine održava pod nazivom ‘Deset godina slobodnog filma’ otvorit će 7. svibnja u kinu Europa igrani film ‘Mladi Karl Marx’.

U režiji haićanskog aktivista i bivšeg ministra kulture Raoula Pecka, film prikazuje rane Marxove dane i rađanje Komunističke lige.

Do 14. svibnja u kinima Europa i KIC, prikazat će se više od pedeset filmova, a u natjecateljskom programu natječu se za nagradu Wild Dreamer.

U konkurenciji će se prikazati, među ostalim, dokumentarni film ‘Politika, priručnik za upotrebu’ Fernanda Leóna de Aranoe koji prikazuje što se događa iza kulisa madridske središnjice Podemosa i kamerom proviruje iza njezinih kulisa. Autor je snimio više od 500 sati materijala, saževši u dva sata okolnosti Podemosove unutarnje krize i njihove pokušaje razbijanja španjolske političke dihotomije.

Za nagrade se natječe i ‘Štakorski film’ baltimorskog punkera Thea Anthonyja, koji se opisuje kao etnografska studija o institucionalnom rasizmu koja promatra povijest jednog grada kroz njegov odnos prema štakorima koji su ga okupirali.

Psihološki triler ‘Stilistica’, u kojemu je Kristen Stewart uhvaćena u bizarnoj spiritističkoj seansi s misterioznim entitetom koji je proganja, režirao je jedan od najcjenjenijih suvremenih francuskih redatelja, Olivier Assayas.

Prikazat će se i tri filma koji se bave migracijama, izbjeglištvom i kulturalnim dilemama – ‘Veliki zid’ irskog redatelja Tadhga O’Sullivana, ‘Evanđelje’ istaknutog talijanskog glumca i filmaša Pippa Delbona te ‘Bezness As Usual’ Nizozemca Alexa Pitstre.

Bit će tu i postkolonijalna satira Antonina Peretjatka ‘Zakon džungle’ te potresni dokumentarac ‘Lov na duhove’ Palestinca Raeda Andonija.

Osim natjecateljskog, priređen je bogati popratni program, u okviru kojega će ‘Hommage’ biti posvećen argentinskom dokumentaristu i političkom aktivistu Raymundu Gleyzeru.

U suradnji s Goethe-Institutom posebni program donosi retrospektivu ‘Voljeni i odbačeni’ s njemačkim filmovima iz Adenauerove, koja pokriva razdoblje od 1949. do 1963. godine.

Za program, koji je bio prikazan u sklopu prošlogodišnjeg Međunarodnog filmskog festivala u Locarnu, odabrani su filmovi koje je elitistička kritika osporavala i odbacivala, nastali u jednom od najozloglašenijih i najmanje istraženih perioda njemačke kinematografije.

Gost festivala bit će filmolog Louis Armand, koji će predstaviti ‘Videologiju’, prvi i drugi svezak svoje trodjelne kritike ideologije realizma.

ijena ulaznice za projekcije natjecateljskog programa u kinu Europa iznosi 20 kn, a za ostale projekcije u kinu Europa i Dokukinu KIC ulaz je slobodan.

Teorijski dio Subversive Festivala održat će se od 14. do 20. svibnja, s tridesetak predavanja, okruglih stolova i panel rasprava, u sklopu festivalske konferencije, Subversive foruma te Mediteranskog i AlterEkonomskog foruma kao i Škole suvremene humanistike.

Kao najveću zvijezdu ovogodišnje konferencije organizatori najavljuju jednog od najznačajnijih postkejnzijanaca Jamesa K. Galbraitha, savjetnika američkog predsjedničkog kandidata Bernieja Sandersa te profesor ekonomije na sveučilištu Austin u Teksasu.

Galbraith će u okviru festivala, 15. svibnja, održati predavanje na temu ekonomskog rasta i uloge procesa financijalizacije kroz prizmu političko-ekonomske situacije u SAD-u te izbora Donalda Trumpa.

Na AlterEkonomski forum ove godine dolazi Costas Lapavitsas, profesor ekonomije na prestižnom School of Oriental and African Studies, University of London, član grčkog parlamenta i zagovornik izlaska Grčke iz eurozone.

Bit će tu i marksistička feministkinja Adrienne Roberts, te ekonomisti Joachim Becker i Zoltan Pogatsa. Na Mediteranski forum dolazi Gianluca Solera, koji će ove godine Centar za mirovne studije i Centar za ženske studije predstaviti Mediteranski forum i u Rijeci, u sklopu projekta Rijeka 2020 Europska prijestolnica kulture.

Kao najvažniji gost Konferencije najavljen je, uz Rastka Močnika, mađarski filozof i marksist Gaspar Miklos Tamas.

U teorijskom dijelu priredit će se i paneli na temu jezika i nacionalizma sa Snježanom Kordić, Tomislavom Longinovićem, Borisom Budenom.

Premijerno će se prikazati dva filma – o gašenju satiričko-političkog tjednika Feral Tribune riječkog autorskog tandema Marine Baričević i Saše Stanića, uz razgovor s Viktorom Ivančićem, Predragom Lucićem, Borisom Dežulovićem i Borisom Pavelićem, te kratkog filma Arsena Oremovića ‘Hassan’ uz razgovor s aktivistima nevladine organizacije Are You Syrious, Hassanom Haidarom Diabom i drugima.

Na sve programe Međunarodne konferencije, Subversive Foruma, Mediteranskog foruma i Škole suvremene humanistike ulaz je besplatan.

(Agencije)