Mladunci medvjeda masovno umiru u Japanu: Osam od deset njih ugine

Čak osam od 10 mladunaca smeđeg medvjeda rođenih ove godine u zabačenom dijelu sjevernog Japana uginulo je zbog nestašice lososa, a naučnici za to krive porast temperature mora izazvan klimatskom krizom.

Uz žireve, ružičasti losos važan je izvor hrane za oko 500 smeđih medvjeda koji žive duž poluostrva Širetoko na Hokaidu.

Lokalni zvaničnici reagovali su uznemireno nakon što je operator turističkog broda ovog mjeseca primjetio izgladnelog medvjedića kako očajnički traži hranu na istočnoj obali poluostrva. Medvjed je navodno prevrtao kamenje i kopao po gomilama nasukanih algi u potrazi za hranom.

Ružičasti losos koji se mrijesti u rijekama na Hokaidu provodi zimu u moru, prije nego što se vrati u potoke u Širetoku između avgusta i oktobra kako bi položio jaja. Smeđi medvjedi obično vrebaju losose dok se kreću uzvodno, ali su bili prisiljeni da plivaju u moru zbog nedostatka riječne ribe, piše Guardian.

“Neki medvjedi su veoma smršali. Teško im je, jer u rijekama nema ribe, kao ni prošle godine”, rekao je Kacuja Noda, operator turističkih brodova.

Istraživači sa Univerziteta Hokaido upozorili su da će, ako se globalno zagrijavanje nastavi sadašnjom brzinom, temperatura morske vode oko ostrva porasti za 10 stepeni do 2090-ih, u poređenju s nivoima iz 1980-ih.

Masami Jamanaka, istraživač u Fondaciji za prirodu Širetoko, naveo je da nedostatak lososa, u kombinaciji sa slabom žetvom žira, ima razoran efekat na mladunce smeđeg medvjeda.

“Procjenjuje se da je 70 do 80 odsto mladunaca rođenih ove godine uginulo. To je stvarno ozbiljna situacija”, poručio je Jamanaka.

Ribari su uhvatili 482.775 ružičastih lososa u rijekama na Hokaidu, najsjevernijem glavnom japanskom ostrvu, između 25. jula i 5. septembra 2020, ali samo 23.298 prošle godine, prema Udruženju za razmnožavanje lososa. S obzirom na statističke podatke koji pokazuju da se dobar ulov događa svake druge godine, ulov 2022. bio je iznenađujuće slab.

Nestašica žira okrivljena je za porast broja napada medvjeda na ljude na Hokaidu i drugim dijelovima sjevernog Japana, jer oni zalaze u naseljena područja u potrazi za hranom. Ukupno 1.056 smeđih medvjeda uhvaćeno je i ubijeno na Hokaidu u godini do aprila 2022, što je najveći zabilježen broj i prvi put da je broj premašio 1.000, prema vladi prefekture.

Od ukupnog broja, 999 smeđih medvjeda ubijeno je kako bi se spriječila šteta na usjevima ili jer su smatrani opasnošću za lokalno stanovništvo. Broj ljudi povrijeđenih ili ubijenih u incidentima koji su uključivali medvjede iznosio je ukupno 14 u istom periodu, a šteta na usjevima procijenjena je na 262 miliona jena (1,44 miliona funti).

Index.hr