Mostar: Predstavljeno Udruženje ”Žena sa knjigom”

Udruženje književnica i ljubitelja umjetnosti “Žena sa knjigom” prvi put je javnosti predstavilo svoje ciljeve i aktivosti u ponedjeljak u prostorijma Narodne biblioteke Mostar (Luka).

Tom prilikom je istaknuto da je prvi međunarodni festival „Žena sa knjigom“ održan u Mostaru od 22. do 27. avgusta 2023. godine. Festival je okupio oko 60 književnica iz Bosne i Hercegovine i dijaspore. Zahvaljujući ovim književnim susretima i ostvarenoj saradnji, u decembru 2023. godine formirano je Udruženje književnica i ljubitelja umjetnosti„Žena sa knjigom“ sa namjerom da okuplja književnice koje stvaraju na b/h/s jezicima, a žive u Bosni i Hercegovini i dijaspori (gotovo polovina članica su iz dijaspore), saopćeno je iz ovog udruženja.

Predsjednica Udruženja, dr. Enisa Bukvić, je u svom obraćanju kazala da su književnice okupljene oko Udruženja za kratki vremenski period uspjele na vrijeme završiti cijelu proceduru oko registracije i dokumentacije vezane za Udruženje te već obezbijediti učešće i promociju.

Udruženja na Sajmu knjige u Sarajevu od 17. do 22. aprila. “Osim toga, već smo započele s pripremama Drugog međunarodnog festivala “Žena sa knjigom” koji će se održati u Mostaru od 20 do 25. avgusta 2024. godine.”

Predsjednica Bukvić je posebno istakla da je prihvatila da bude predsjednica Udruženja prvenstveno radi povezivanja književnica i promovisanja žena od pera.

“Pored toga želim da prenosim svoja saznanja i iskustva iz Italije s obzirom na to da pišem i objavljujem knjige na italijanskom jeziku, te i kao članica Nacionalnog knjizevnog konkursa “Lingua Madre” u Italiji mogu prenijeti vjerujem korisna iskustva i ovdje. Kao dugogodisnja aktivistkinja u dijaspori, želim nastaviti raditi na stvaranju mreže za saradnju i razmjenu iskustva na internacionalne nivou” istakla je dr. Enisa Bukvić.

Predsjednica Skupštine Udruženja, Sanela Kuko, istakla je da je Udruženje iznjedrilo jasnu misiju, a to je promovisanje pisane riječi i okupljanje onih koji žele pozitivno utjecati na društvo općenito kroz kulturu stvaralaštva i kulturu izražavanja uzimajući u obzir da je riječ osnov ljudskog razumijevanja i izgradnje odnosa.

“Važno je i da će Udruženje kroz svoj rad afirmisati i mlade stvaraoce te je osim književnosti otvoreno i za saradnju sa umjetnicima koji koriste i druge alate i tehnike u kulturi stvaranja s ciljem oplemenjivanja društva svojim idejama. Tako će se graditi i jedna vrsta dijaloga među različitim oblicima umjetničkog izražavanja,” istakla je Kuko.

Medijma i prisutnima se obratila i Edhija Mahić, članica Upravnog odbora Udruženja i koordinatorica za dijasporu te odgovorna osoba za predstavljanje Udruženja na ovogodišnjem Sajmu knjige u Sarajevu. Edhija za XXXV Internacionalni Sajam knjiga i učila u Sarajevu kaže da je to najveći i najposjećajni kulturni događaj u regionu sa dugom tradicijom i istorijom.

“Vrlo sam sretna da će Udruženje književnica i ljubitelja umjetnosti “Žena sa knjigom” imati samostalni štand na kojem će izložiti autorska djela književnica, članica Udruženja iz Bosne i Hercegovine i dijaspore. Koristim priliku i da zahvalim na donacijama prijatelja iz Norveške koji su zapravo omogućili da Udruženje finansijski podnese troškove ovog predstavljanja.

Na Sajmu ćemo promovisati Udruženje i knjigu «Lirski buket» koja je rezultat prošlogodišnjeg Festivala književnica u Mostaru, učestvovati na okruglom stolu “Prevođenje i autori” i organizovati okrugli sto na temu “Moć umjetnosti u osnažnjivanju žena” navela je Mahić u svom obraćanju.

Ovom prilikom održan je i poetski hommage Abdulahu Sidranu, jednom od najznačajnijih i nagrađivanijih bosanskohercegovačkih pisaca, pjesnika i filmskih scenarista koji je preminuo 23.marta 2024. godine.

Sidran je za poeziju nagrađivan brojnim priznanjima, među kojima su: Zmajeva nagrada, Šestoaprilska nagrada grada Sarajeva, Godišnja nagrada Udruženja književnika BiH, Godišnja nagrada izdavačkog preduzeća Svjetlost, Nagrada Skender Kulenović, Bosanski stećak – nagrada Društva pisaca za životno djelo. Za knjigu poezije Sarajevski tabut, objavljenu u ratu, dobio je nagradu PEN centra Francuske. Ista knjiga je doživjela četiri izdanja u Italiji, te je dobio nagradu za objavljeno dvojezično italijansko izdanje 1996 u Italiji.

Poeziju Abdulaha Sidrana na bosankom, engleskom, norveškom, francuskom i italijanskom jeziku govorile su članice Udruženja: Sara Kljajić, Emana Tabaković, Džejla Tanović, Edhija Mahić i Enisa Bukvić, navodi se u saopćenju.

(Mostarski.ba)