Nova studija iz Turku PET centra u Finskoj pokazala je kako muzika izaziva slične tjelesne senzacije u različitim kulturama.
“Muzika koja je izazvala različite emocije, kao što su sreća, tuga ili strah, izazvala je različite tjelesne senzacije u našem istraživanju. Na primjer, učesnici su veselu muziku i muziku za ples osjećali u rukama i nogama, dok su nježnu i tužnu muziku osjećali u predjelu prsa” objašnjava naučni saradnik Akademije Vesa Putkinen.
Emocije i tjelesne senzacije koje su izazvane muzikom bile su slične kod zapadnih i azijskih slušaoca.
“Određene akustičke značajke muzike bile su povezane sa sličnim emocijama i kod zapadnih i kod azijskih slušaoca. Muziku s jasnim ritmom doživjeli su kao veselu i plesnu, dok je disonanca u muzici bila povezana s agresivnošću. Budući da su ti osjećaji slični u različitim kulturama, emocije koje izaziva muzika vjerojatno su neovisne o kulturi i učenju, i više su bazirane na naslijeđenim biološkim mehanizmima”, kaže profesor Lauri Nummenmaa.
“Utjecaj muzike na tijelo je univerzalan. Ljudi se kreću uz muziku u svim kulturama, a sinkronizirani položaji, pokreti i vokalizacija univerzalan su znak pripadnosti. Muzika se potencijalno pojavila tijekom evolucije ljudske vrste kako bi promicala društvenu interakciju i osjećaj zajedništva sinkronizirajući tijela i emocije slušaoca,” pojašnjava Putkinen.
Studiju u obliku online upitnika su sproveli Univerzitet Aalto iz Finske i Univerzitet električnih nauka i tehnologije iz Kine (UESTC).
Ukupno je učestvovalo 1.500 zapadnih i azijskih učesnika koji su ocjenjivali emocije i tjelesne senzacije na osnovu slušanja zapadnih i azijskih pjesama.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA