Naučnici identificirali 10 pesticida toksičnih za neurone i povezanih s Parkinsonovom bolešću

Istraživači s UCLA Health i Harvarda identificirali su 10 pesticida koji značajno oštećuju neurone koji su uključeni u razvoj Parkinsonove bolesti, ukazujući na ulogu toksina iz okoliša u razvoju te bolesti.

Iako već duže vremena postoje dokazi o povezanosti izlaganja pesticidima s Parkinsonovom bolešću, bilo je teško odrediti koji pesticidi mogu povećati rizik od neurodegenerativnog poremećaja. Samo u Kaliforniji, najvećem nacionalnom poljoprivrednom proizvođaču i izvozniku, postoji gotovo 14 000 pesticidnih proizvoda s više od 1 000 aktivnih sastojaka registrovanih za upotrebu.

U novom pristupu koji kombinuje epidemiologiju i skrining toksičnosti uz korištenje opširne baze podataka o upotrebi pesticida u Kaliforniji, istraživači s UCLA i Harvarda uspjeli su identificirati 10 pesticida koji su bili izravno toksični za dopaminergičke neurone. Ti neuroni igraju ključnu ulogu u voljnim pokretima, a smrt tih neurona obilježje je Parkinsonove bolesti.

Dodatno, istraživači su otkrili da je istovremeno izlaganje pesticidima koji se obično koriste u kombinacijama u uzgoju pamuka toksičnije od bilo kojeg pojedinačnog pesticida u toj skupini.

U ovoj studiji, objavljenoj 16. maja u časopisu Nature Communications, istraživači s UCLA-e ispitali su historiju izloženosti unutar prethodnih desetljeća za 288 pesticida među pacijentima s Parkinsonovom bolešću Central Valleya koji su sudjelovali u prethodnim studijama. Istraživači su mogli odrediti dugoročnu izloženost za svaku osobu, a zatim su pomoću tzv. analize povezanosti pesticida testirali svaki pesticid pojedinačno na povezanost s Parkinsonovom bolešću. Iz ovog neciljanog pregleda istraživači su identificirali 53 pesticida za koje se činilo da su uključeni u razvoj Parkinsonove bolesti. Većina tih pesticida nije prethodno proučavana u pogledu potencijalne veze s Parkinsonovom bolešću i još uvijek se koriste.

Na osnovu tih rezultata, Richard Krolewski, MD, PhD, instruktor neurologije na Harvardu i neurolog u Brigham and Women’s Hospital, testirao je laboratorijski toksičnost za većinu tih pesticida u dopaminergičkim neuronima koji su uzgojeni in vitro iz pacijenata s Parkinsonovom bolešću pomoću metode inducirane pluripotentne matične stanice. To je vrsta stanica koje se mogu reprogramirati u neurone koji veoma liče na one odumrle u pacijentima s Parkinsonovom bolešću.

Deset pesticida koji su identificirani kao izravno toksični za ove neurone uključivalo je: četiri insekticida (dikofol, endosulfan, naled, propargit), tri herbicida (dikvat, endotal, trifluralin) i tri fungicida (bakrov sulfat [bazični i pentahidrat] i folpet). Većina tih pesticida i danas se koristi u Sjedinjenim Državama.

Istraživači su također testirali toksičnost više pesticida koji se obično primjenjuju na poljima pamuka i to otprilike u isto vrijeme, prema kalifornijskoj bazi podataka pesticida. Kombinacije koje uključuju trifluralin, jedan od najčešće korištenih herbicida u Kaliforniji, proizvele su najviše toksičnosti. Prethodno istraživanje Agricultural Health Study, veliki istraživački projekt koji je uključivao aplikatore pesticida, također je ukazalo na povezanost trifluralina s Parkinsonovom bolešću.

Naučnici nastavljaju s daljim studijama, uključujući ispitivanje epigenetskih i metaboličkih karakteristika koje su povezane s izlaganjem pesticidima korištenjem metoda integrativnih omika, s ciljem opisivanja koji biološki putevi su narušeni u pacijentima s Parkinsonovom bolešću nakon izlaganja pesticidima.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA