Naučnici pozivaju na akciju sadnje drveća u borbi protiv toplotnih valova

Kreiranje većeg broja prirodnih područja u mjestima i gradovima moglo bi ih ohladiti do 6°C tokom toplotnih valova, pokazalo je istraživanje Globalnog centra za istraživanje čistog zraka (GCARE) Univerziteta Surrey.

Nakon godinu dana praćenja temperatura u četiri različita područja Guildforda u Engleskoj, istraživači su otkrili da su lokacije u prirodi kao što su šume, travnjaci i jezera u prosjeku do 3°C hladnije od stambenih područja.

Istraživači iz GCARE-a sada pozivaju urbaniste da se usredotoče na dodavanje ‘zelenih’ i ‘plavih’ područja kako bi pomogli u borbi protiv sve češćih godišnjih toplotnih valova.

Profesor Prashant Kumar, koautor studije i osnivač GCARE-a, podupire nacionalnu inicijativu u UK za sadnju drveća i rješenja temeljena na prirodi:

“Preporučamo sadnju drveća na što je više moguće javnih prostora, posebno oko naših škola, kao izvrsnu polaznu tačku za pomoć zajednicama u rješavanju efekta urbanih toplotnih otoka. Vodena tijela, poput jezera i ribnjaka, također mogu pomoći u rashlađivanju područja, a mogla bi biti korisna i za upravljanje viškom oborinskih voda.”

Istraživači su kontinuirano pratili temperature od juna 2021. do kraja augusta 2022., s temperaturnim senzorima postavljenim dva do tri metra iznad razine tla. Senzori su bilježili podatke svake minute i napravili ukupno 633.780 očitanja.

Istraživači su otkrili da je tijekom ljeta 2022. postojala povećana vjerovatnoća intenzivnijih i dugotrajnijih toplotnih valova u poređenju s 2021. Stambeno područje često je prelazilo prag toplotnih valova od 28°C. Dana 19. jula 2022., koji je bio najekstremniji dan u godini i najtopliji dan ikada zabilježen u Ujedinjenom Kraljevstvu, temperatura je skočila na 40,7°C.

Profesor Kumar je dodao:

“Želimo da naši podaci pomognu u izgradnji okolišnih modela na razini grada i pomognu planerima i običnim građanima u uključivanju prirodnih elemenata u stambena područja. Ovaj rad usklađen je s ciljevima održivog razvoja 11 (održivi gradovi i zajednice) i 13 (klimatske akcije).”

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA