Novo istraživanje pokazuje da su obalni ekosistemi globalno mjesta za neto pohranjivanje stakleničkih gasova

Nova analiza stakleničkih gasova pokazuje da su obalni ekosistemi na globalnoj razini mjesta za neto pohranjivanje ugljičnog dioksida (CO2), ali emisije metana (CH4) i azotnog oksida (N2O) dijelom poništavaju efekte apsorpcije CO2, ukazuje međunarodni istraživački tim predvođen australskim Univerzitetom Southern Crossom.

Novi rezultati istraživanja balansa obalnih regiona u pogledu stakleničkih gasova (CO2 + CH4 + N2O) u deset svjetskih regija i globalno prikazani su u radu objavljenom u Nature Climate Change.

Od tropskih laguna do polarnih fjordova, od obalnih šuma mangrova do podvodnih zajednica morske trave, mnoge obale širom svijeta pokazuju veliku raznolikost apsorpcije i emisije stakleničkih gasova.

“Razumijevanje kako i gdje se staklenički gasovi oslobađaju i apsorbiraju u obalnim ekosistemima važan je prvi korak za sprovođenje učinkovitih strategija ublažavanja klimatskih promjena”, rekla je voditeljica istraživanja, dr. Judith Rosentreter, viša naučna saradnica na Univerzitetu Southern Cross.

“Na primjer, zaštita i obnova staništa mangrova i slanih močvara obećavajuća je strategija za jačanje upijanja CO2 ovim obalnim močvarama.”

Druge aktivnosti suzbijanja ljudskog utjecaja, poput smanjivanja ispuštanja hranjivih tvari, organskih tvari i otpadnih voda u obalne vodene puteve, mogu smanjiti emisije CH4 i N2O u atmosferu.

Globalni tim naučnika istraživao je deset različitih svjetskih regija: Sjevernu Ameriku, Južnu Ameriku, Europu, Afriku, Rusiju, Zapadnu Aziju, Južnu Aziju, Istočnu Aziju, Jugoistočnu Aziju i Australaziju.

Otkrili su da je najviše apsorpcije stakleničkih gasova u jugoistočnoj Aziji zbog njezinih ekstenzivnih i produktivnih tropskih obalnih močvara koje apsorbiraju CO2. Drugo žarište CO2 ponora je Sjeverna Amerika, sa svojim velikim područjima obalnih močvara ali i fjordovima koji apsorbiraju CO2.

“Naše novo istraživanje pokazuje da fjordovi širom svijeta apsorbiraju ~40% CO2 koji bi inače bio ispušten iz sistema plime i oseke, delti i laguna. Većina (86%) apsorpcije CO2 u fjordove dešava se u regiji Sjeverne Amerike, uglavnom na Grenlandu”, rekao je koautor, profesor Bradley Eyre, profesor biogeohemije na Univerzitetu Southern Cross.

S druge strane, Dr Rosentreter je dodao: “Druga obalna staništa su izvori emisija stakleničkih gasova. Na primjer, obalne močvare kao što su šume mangrova, obalne slane močvare i morske trave ispuštaju više od tri puta više CH4 od svih estuarija u svijetu.”

U isto vrijeme, obalna močvarna područja, koja se nazivaju i obalnim močvarama ‘plavog ugljika’, mogu biti jaki ponori CO2 a neka također apsorbiraju N2O, što ih na kraju čini neto ponorom stakleničkih gasova iz atmosfere kada se uzmu u obzir sva tri staklenička gasa.

“U našoj studiji pokazujemo da kada uzmemo u obzir sva tri staklenička gasa (CO2 + CH4 + N2O), osam od 10 svjetskih regija su obalni neto ponori stakleničkih gasova”, rekao je dr. Rosentreter.

Ovi nalazi će informirati dalje korake projekta RECCAP2 Global Carbona.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA