OSVRT: Kako je odbranjeno Jezero i druge pobjede!

Već ranije smo pisali kako je kompanija “Lykos Balkans Metals” povukla tužbu protiv aktivistkinje Amele Šabić Ahmečković.

Podsjetimo, formalni tužitelj “Lykos Balkans Metals”, koji putem svog zakonskog zastupnika generalnog direktora Miloša Bošnjakovića od tužene Šabić Ahmečković tražio je odštetu u visni od 4.000 KM na ime klevete. Aktivistkinja Amela Šabić Ahmečković u tužbi je označena kao krivac za pad vrijednosti dionica “Lykos Balkans Metals” i „SNK Metali“ na australijskoj berzi.

Piše: Aldina Lipovac – Jandrić, AbrašMEDIA

Foto: Antikorupcija.info

SLAPP tužbe su iznimno opasan društveni fenomen. Glavni cilj osoba koje pokreću takve sporove jest zastrašivanje te demonstracija financijske moći.

Strategic Lawsuit Against Public Participation ili „strateška sudska tužba protiv participacije javnosti“ je tužba s ciljem cenzure, zastrašivanja i ušutkavanja kritičara, na način da ih se optereti procesom i troškom pravne odbrane, dok ne odustanu od kritike ili protivljenja. Ove vrste tužbi nisu usmjerene samo protiv medija i novinara nego i protiv drugih aktera društva, najčešće aktivista i nevladinih organizacija, odnosno svih onih koji ukazuju na propuste javne vlasti, kriminal, korupciju itd.

Od oktobra, na primjer, dvije aktivistice za zaštitu okoliša u Bosni i Hercegovini Sara Tuševljak i Sunčica Kovačević suočene su s takvom jednom tužbom zbog svog angažmana na zaštiti Kasindolske rijeke. Slučaj protiv aktivistkinje Amele Šabić Ahmečković također spada u SLAPP tužbu.

Moramo reći da su aktivisti samo građani koji vide da je “vrag odnio šalu” i pokušavaju spasiti što se spasiti da. Nedopustivo je da ih se napada, tuži, proganja…

Sloboda govora je osnovno ljudsko pravo pa i sloboda da se brane temeljna ljudska prava uzurpirana od strane korumpiranih političara na ministarskim pozicijama, koji su za šaku novaca spremni napraviti trajnu štetu svim sadašnjim i budućim stanovnicima ovih prostora.

U zadnjem Lykosovom izvještaju, jasno naglašavaju da će im nedostajati sredstava za završetak istraživanja, a od čega i kako će da saniraju već pričinjenu štetu na prometnoj infrastrukturi i prirodnim resursima gdje su već bušili, odnijeli humusne slojeve i šumu posjekli, pitanje je koje postavljaju aktivisti.

Ovakvi pokušaji da se zastraše građani u borbi protiv geoloških istraživanja samo su dokaz nemoći Lykosa, koji i pored podrške načelnice Snežane Ružičić i odanih kadrova, ne uspjevaju u namjeri da uništavaju i eksploatišu prirodne resurse naše države.

Podsjetimo, odbornici Skupštine opštine Jezero su 20. 10. prošle godine na 13. sjednici SO usvojili Zaključak da se od Ministarstva energetike i rudarstva RS traži obustava-zabrana izvođenja detaljnih geoloških i geohemijskih istraživanja i drugih radnji koje se izvode na teritoriji opštine Jezero kompaniji “SNK Metali”.

Još ranije su aktivisti upozoravali na pritiske i naveli kako se bore protiv bilo kakvih istraživanja, također i protestom koji je održan 25. februara ove godine, kada su izrazili svoj stav protiv istraživanja Lykosa.

Foto: ACT i Robert Oroz
ACT i Robert Oroz

Lykos je povukao tužbu protiv Amele Šabić Ahmečković, što je javnost prihvatila sa odobravanjem, obzirom da za ovu tužbu nije bilo nikakvog osnova, u trenutku kada je toku i zagovaračka kampanja za zaštitu aktivista, o čemu ćemo dodatno pisati.

Lykos počinje padati, iako je još prošle godine donirao za dječje i omladinske manifestacije i vjerske zajednice i na taj način pokušavao kupiti naklonost lokalnog stanovništva.

Za Lykosov spas bili su angažovani i botovi, spominjalo se i rušenje RS-a, mještanima i ekološkim aktivistima uručene su tužbe za klevetu, etiketirani su kao strani plaćenici i izdajnici mediji koji izvještavaju o geološkim istraživanjima, sve za spas Lykosa, koji je po svemu sudeći izgubio i mora se konačno povući, jer kako su i sami naveli u izvještaju, nemaju dovoljno novca, a dionice im iz dana u dan sve više padaju. U Jezeru je stanje ovako.

Prema pisanjima medija, načelnik opštine Čajniče Goran Karadžić u zvaničnom se obraćanju Ministarstvu energetike i rudarstva RS, u ime Opštine požalio zbog zastoja radova investitora. Njegove su tvrdnje da do kraja aprila nisu započela istraživanja te da je Čajničanima vrlo važno da kompanija nastavi svoje poslovanje na području opštine.

“U razgovorima sa predstavnicima kompanije saznali smo da je njihov stav da radovi moraju da počnu u isto vrijeme na svim projektima, te da projekat Čajniče neće biti ponovo pokrenut dok se to ne desi i sa projektima koje kompanija ima u opštinama Jezero, Mrkonjić Grad, Šipovo i Petrovo. Ovakav, za nas neočekivani razvoj situacije, izazvao je zabrinutost, jer naša opština ima veliku korist od kompanije Lykos Balkan Metals u Čajniču” – naveo je načelnik opštine Čajniče u obraćanju Ministarstvu.

Foto: Stop rudnicima u dolini Plive

Da li će ovi argumenti za tzv. prosperitet lokalnih zajednica biti nadmoćniji od zalaganja aktivista i lokalne zajednice za očuvanje zdrave životne sredine? Jedino što znamo jeste da je javnost upoznata sa svim negativnim posljedicama ovakvih istraživanja i da su oči javnosti uprte u kompaniju Lykos Balkans Metals te se očekuje da će ovakva istraživanja biti predmet i kritike i aktivizma, obzirom da se radi o životnoj sredini koju stanovništvo naših prostora srčano brani.

(AbrašMEDIA)