Pčele mogu biti izložene glifosatu preko nektara kontaminiranog divljeg cvijeća

Pčele bi mogle biti u opasnosti od izloženosti glifosatu, aktivnom sastojku nekih od najčešće korištenih sredstava protiv korova u EU, putem kontaminiranog nektara divljeg cvijeća, pokazalo je novo istraživanje naučnika sa Trinity koledža u Dablinu i DCU-a (Univerziteta grada Dablina).

Ostaci glifosata već su prethodno pronađeni u nektaru i polenu koje su sakupljale pčele sa biljaka koje su selektivno ciljane sredstvom protiv korova, ali ovo je prvi put da su takvi rezultati potvrđeni sa neprskanim divljim cvijećem koje raste u blizini prskanih polja.

Iako je glifosat namijenjen da ubija biljke, pokazalo se da šteti probavnom sistemu medonosnih pčela i bumbara, što ih čini osjetljivijim na infekcije, a može imati i druge negativne posljedice.

“Glifosat je najčešće korišteno sredstvo za uništavanje korova unutar Europske unije, a također je vrlo uobičajeno u drugim dijelovima svijeta. Ostaci koje smo pronašli u nektaru u ovoj studiji premašili su europske najveće dopuštene razine glifosata u medu i pčelinjim proizvodima, ukazajući na njihovu štetnost i za medonosne pčele i za one koje jedu med”, rekla je Elena Zioga, doktorantica pri Fakultetu prirodnih nauka na Trinity koledžu u Dablinu i prva autorica istraživačkog članka koji je nedavno objavljen u časopisu Heliyon.

Elena je prikupila uzorke sa polja uljane repice i obližnje divlje kupine, na sedam različitih lokacija u istočnoj i jugoistočnoj Irskoj.

Na tri lokacije pronašli su ostatke glifosata u polenu i nektaru cvjetova kupine sedam dana nakon prskanja. Kada je glifosat primijenjen dva mjeseca ili više prije uzorkovanja, nisu pronašli njegove tragove u obližnjim kupinama.

Ipak, naučnici naglašavaju da je potrebno još istraživanja i više dokaza kako bi se revidiralo odobrenje za stavljanje glifosata na tržište u Europskoj uniji.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA